logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

MEZNÍ HVĚZDNÁ VELIKOST
aneb setkání přátel noční oblohy s astrotechnikou

mhvm_logo.gif Informace o jednotlivých MHV:

Z předešlých ročníků vzniklo množství fotografií, dokumentujících dění i přístrojové vybavení. Snímky z minulých ročníků MHV jsou v galerii.

MHV je zkratka názvu Mezní Hvězdná Velikost nebo jakéhokoliv jiného (zvolna se po konání tří ročníků zažil Mega Hydro Víkend, jistě tušíte proč). Myšlenka uspořádat setkání lidí stejného založení s dalekohledy vznikla v roce 2004 a u jejího zrodu stálo i české diskusní fórum www.astro-forum.cz. Před konáním 1. srazu bylo nejtěžší vyřešit "kde". Ideálním místem je střed republiky s tmavou oblohou a slušnou ubytovací kapacitou. Za pořadatele můžeme říct, že jsme projeli mnoho stovek kilometrů po vlastech českých, než jsme našli alespoň trochu vyhovující místo.

1. ročník se konal na podzim 2004 na Jihlavsku v rekreačním areálu Moravských kováren na Čeřínku a je pravdou, že výše uvedená přezdívka měla opodstatnění. Přijelo 40 účastníků, ti nejodvážnější vytáhli do mlh Vysočiny i dalekohled. Uplakané a mlhavé počasí tak poskytlo čas na bohatou výměnu názorů a zkušeností.

2.ročník byl ve všech směrech úspěšnější. V rekreačním areálu BVV v Zubří u Nového Města na Moravě se nás sešlo 65. Ubytování i jídlo se zlepšilo a po zkušenostech z 1. ročníku jsme připravili i více denního programu. Odvážlivci se vykoupali, my ostatní jsme prošli nedozírnými a studenými dálkami sluneční soustavy. Proběhlo několik odborných a technických přednášek i diskuzí, výstava fotografií Martina Myslivce a v neposlední řadě i astroburza. Dokonce v neděli před odjezdem se zpoza mraků vyhouplo i Slunce.

Podobný scénář měl i 3. ročník, jen déšť vystřídalo sněžení. Slunce jsme však na závěr skutečně pozorovali. Účastníků i dalekohledů se sjelo ještě více než v roce 2005.

4.setkání konečně prolomilo pověst "MegaHydroVíkendu" a počasí odpovídalo době konání. Díky jasným nocím a slunečným dnům se ukázalo, že program byl až příliš náročný a nedalo se stihnout vše. 4.MHV byla rekordní nejen fantastickým jarním počasím, ale i počtem 90ti účastníků. Několik zájemců byli organizátoři nuceni z kapacitních důvodů odmítnout.

Díky velkému zájmu nyní připravujeme 5.běh, poprvé se bude MHV konat 2x v jednom roce. Tradičně využijeme areál BVV v Zubří. Další podrobnosti zde naleznete v polovině srpna.

Za organizátory:
Pavel Suchan, Jaromír Jindra, Jan Pacák, Lenka Soumarová a Jan Zahajský