logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt


Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Mapa pásu totality. Zdroj: NASA, Fred Espenak.Úplné zatmění bylo od nás zcela nepozorovatelné, pás totality přecházel přes Tichomoří. Zatmění spatřili jen lidé z části Francouzské polynésie, z Velikonočního ostrova a večer nízko nad obzorem v Chile. Nejdéle trvalo na oceánu 5 minut 20 vteřin (Zdroj: EAI).

Během zatmění byl pozorován a zachycen mimořádný koronální útvar připomínající rybářský háček. Tento útvar potvrdil prostorový charakter snímků sluneční koróny získaný složitou matematickou cestou Miloslavem Druckmüllerem. Výraznější útvary se očekávají při následujícím zatmění v roce 2012 v Austrálii, kdy bude Slunce během zatmění v maximu sluneční aktivity (letošní zatmění nastalo jen krátce po hlubokém slunečním minimu).





Průběh zatmění:

Animace pohybu měsíčního stínu po Zemi

Úplné zatmění Slunce 11. července 2010


Fotogalerie:

Detail vnitřní koróny při zatmění Slunce na polynézském atolu Tatakoto. Kredit: M. Druckmüller a kol.Fotografie z Cookových ostrovů, Francouzské polynésie, Velikonočního ostrova a argentinské Patagonie naleznete na Spaceweather.com. Další snímky pak nabízí Astronomický snímek dne, konkrétně 14. července, 15. července, 21. července, 30. července a 4. srpna. Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel Miloslav Druckmüller za snímek koróny pořízený z expedice na Tatakoto.





Zatmění beznadějně ztracené za mraky na letišti na Mangaie
(9x zrychleno; autor: P. Horálek)


Zahraniční veřejné expedice:
Články na astro.cz:

Přejít na přehled úplných zatmění Slunce
Přejít na přehled prstencových zatmění Slunce
Přejít na přehled hybridních zatmění Slunce
Přejít na přehled slunečních zatmění v České republice
Zpět na stránku o zatmění Slunce