logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt


Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS


Oblečení

První bod Vám možná přijde směšný, ale pokud nejste pohodlně (a teple) oblečeni, těžko se budete soustředit na pozorování. Nepodceňujte "teplé" letní noci - v průběhu pozorování většinou stojíte na jednom místě a lze snadno prochaldnout.

Dalekohled

V začátcích je dostačujícím přístrojem kvalitní triedr. Naučíte se základní orientaci na obloze, poznáte nejvýraznější objekty na obloze. Vše se Vám bude hodit až si pořídíte svůj první "velký" dalekohled.

Několik rad pro výběr dalekohledu (určeno především začátečníkům). Na konci článku naleznete odkazy na další zajímavé materiály. 

Mapy

Bez orientace na obloze těžko najdete objekt, který chcete pozorovat. K základní orientaci je vhodná otočná mapka, kterou seženete na většině hvězdáren. Také můžete využít proramu "Otočná mapka" a vhodnou mapku si vytisknout a složit.

Již při pozorování triedrem budete potřebovat podrobnější mapky. Vhodný atlas si můžete pořídit ve specializované prodejně, pro začátek Vám určitě postačí soubor map do sedmé magnitudy, který si můžete sami vytisknout.

Při hledání jednotlivých objektů budete potřebovat i mapky jejich okolí. V současné době připravujeme českou verzi pozorovacích příruček sestavených Irskou astronomickou společnosti - IFAS. Děkujeme členům IFAS za jejich vstřícný přístup a spolupráci při překladu do českého jazyka. Překlad byl z nedostatku času pozastaven.

Začátečník Novice handbook, z valné části česká verze, o jejíž překlad postaral Jaroslav Vlček.
Triedr Binocular handbook (anglická verze), českou verzi připravují: Radim V. (6-16)
Petr Šafařík (17-27)
Messier Messier handbook (anglická verze), česká verze zatím čeká na překlad.


Pozorovací deník

Doporučujeme vést si pozorovací deník - snadno si udržíe přehled co jste kdy pozorovali, doplnit můžete i nákresy objektů.