logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
GRB: nabezpečí pro život? 2003.09.24 16:07

Gamma ray burst
průběh výbuchu GRB
Každý den je Země na několik vteřin vystavena gamma záření pocházejícímu z kataklyzmických exlozí ve vzdálených galaxiích. Tyto exploze podobné supernovám jsou známy jako GRB - Gamma Ray Burst. K pozorování (nejen) těchto jevů slouží observatoř ESA XMM-Newton.

Nebezpečí pro život?

S ohledem na vlastnosti jevu (velmi intenzivní a energetický) se nabízí otázka jak tento jev ovlivňuje své okolí. Před několika lety si astronomové mysleli, že GRB může zničit případný život v hostitelské galaxii. V současnosti se tento názor jeví velmi pesimistickým. Poslední měření ukazují, že GRB je velmi úzce směrován do dvou kuželů - chová se spíše jako svítící maják než jako všesměrově účinná bomba.

To ovšem neznamená, že GRB není nebezpečný jev. Někteří teoretici zastávají názor, že se vypaří vše zasažené kuželem a to až do vzdálenosti 200 světelných let.

Proběhl v Galaxii GRB?

V současnosti sledované GRB jsou velmi intenzivní. V minulosti mohly být mnohem slabší. "V Galaxii pozorujeme mnoho zbytků supernov. S největší pravděpodobností v Galaxii proběhlo i několik GRB." uvádí astronom ESA Norbert Schartel.

Zatím se nepodařilo najít důkaz o blízkém GRB. V hledání vzdálených GRB jsou astronomové poměrně úspěšní. Gamma observatoř Integral získává každý den neocenitelná data.

Souvislost mezi GRB a hvězdými explozemi

Sonda XMM-Newton
sonda XMM-Newton
Schartel a jeho tým analyzovali data získaná loni družicí XMM-Newton a v rentgenov0m z85en9 objevili 'otisky prstů' v zářícím plynu. Jednalo se o první náznak souvislosti GRB a hvězdnými explozemi podobnými supernovám. Nyní dalším podobné pozorování XMM-Newton toto podezření zesiluje.

HST zkoumal viditelné zbytky po explozích a umožnil astronomům vytvořit si celkovou představu o BRB.

Zdá se, že exploze hvězdy je pouze první stupeň. Vlastní GRB vzniká o něco později, ale zda se jedná o hodiny, dny či týdny zatím nikdo neví. GRB pozorujeme ve chvíli, kdy se jádro explodované hvězdy zhroutí v černou díru. Tento jev je doprovázen emisí rentgenového záření vznikajícím při nárazu rázové vlny na plyn vyvržený původní explozí.

Ohrožují nás GRB?

Stále se vynořuje další otázka: ohrožuje nás blízké GRB? Odpově zní ne. Přestože každý den sledujeme GRB rozeseté rovnoměrně po celé obloze, jedná se o velmi nepravděpodobný jev. Ve vzdálenosti do 200 světelných let není v okolí Země žádná hvězda, která svůj život zakončí jako GRB. Tedy nakonec dobrá zpráva - podle současných poznatků tedy nejsme ohroženi tímto jevem.

Zdroj: ESA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 5369x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce