logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Planetky mrtvým astronautům 2003.09.28 14:52
Posádka raketoplánu Columbia Tragédie posledního letu raketoplánu Columbia 1. února 2003 velmi zasáhla kosmonautiku i obyčejné lidi. Sedm astronautů zahynulo při plnění vědecké mise a brzy se začaly objevovat návrhy jak uctít jejich památku.

Americká astronomka Eleanora F. Helinová navrhla Mezinárodní astronomické unii pojmenovat po každém členu posádky Columbie jednu planetku. Helinová vybrala sedm planetek, které se sama objevila v nocích 18 až 21 července 2001. Planetky obíhají pod dráze mezi Marsem a Jupiterem a mají velikosti 5 až 7 kilometrů.

Podle pravidel musí mít všechny planetky v názvu jen jedno slovo, takže se museli jména astronautů upravit. Planetky dostaly označení Rickhusband, po veliteli letu Ricku D. Husbandovi; Mikeanderson, po Michaeli P. Andersonovi; Davidbrown, po Davidu M. Brownovi; Kalpanachawla, po indické člence posádky Kalpana Chawla; Laurelclark, po Laurelovi B. Clarkovi; Ilanramon, po izraelském členu posádky Ilanu Ramonovi a Williemccool, po pilotovi Williamu C. McCoolovi.

Posádka Columbie nejsou jediné oběti NASA, po kterých byli pojmenovány planetky. Své planetky má také všech sedm obětí letu raketoplánu Challenger z roku 1986 a pilot Apolla 1 Virgil I. Grissom, který uhořel při předletových testech v roce 1967.

Zdroj: Sky and Telescope
  Sobotka Petr   Zobrazeno: 5081x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce