logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Změť vláken 2004.03.01 08:33

Šipky ukazují na tmavá vlákna a na kondenzovaný chladný materiál ze sluneční koróny (horká, tenká vnější vrstva sluneční atmosféry). Po kliknutí na snímek se Vám zobrazí video zobrazující Slunce pomocí různých přístrojů sondy SOHO. Nejdříve uvidíte snímek v bílém světle získaný přístrojem MDI - zřetelně uvidíte sluneční skvrny. Následuje snímek EIT zobrazující koronární plazmu o teplotě 1.5 milionu stupňů Celsia, rozeznáte slabé tmavé filamenty. Nakonec se zobrazí snímek EIT o teplotě mezi předchozími - zde filamenty uvidíte v plné síle.

Pozorný pohled na Slunce 23.2.2004 v extrémním ultrafialovém záření (EUV) ukázal skupinu tří filamentů sklánějících se pod úhlem 4-5 stupňů k dolnímu pravému kvadrantu. Na snímcích sondy SOHO byl upraven kontrast - tmavé filamenty jsou snadněji pozorovatelné.

Filamenty tvoří velké množství chladné, husté hmoty vznášející se v horké, tenké koróně (horní část atmosféry). Pokud se objeví na okraji SLunce, nazýváme je protuberance. Většina hmoty ve filamentech má teplotu okolo 60 000° Kelvina (porovnej se sluneční korónou 1. milionu stupňů). Filamenty se nám zdají tmavé, neboť je pozorojeme shora na pozadí jasného slunečního povrchu. Protuberance vidíme jasné, neboť je vidíme "z boku" a na pozadí je tmavá obloha.

Dlouhý, zkroucený prostřední filament by se po narovnání jevil dlouhý jako průměr Slunce.Některé filamenty se zhroutí, ale tyto tři již zůstávají stabilní několik dní.

SOHO je společná mise NASA a ESA.

Zdroj: NASA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 5092x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce