logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Mezinárodní konference pozorovatelů přechodu Venuše před Sluncem 2004.05.18 15:57

V České republice, která je jedním ze spolupořádajících států projektu Venus Transit 2004, se ve dnech 7. - 9. května 2004 uskutečnila mezinárodní konference pozorovatelů přechodu Venuše před Sluncem 8. června 2004.

V prostorách brandýsského zámku se sešlo na 40 účastníků z 23 zemí Evropy a také Mezinárodní organizační výbor. Brandýs nad Labem byl pro konání konference vybrán pro svoji významnou astronomickou minulost, ve 20. století zde vznikaly světoznámé Bečvářovy atlasy oblohy. Záštitu nad konferencí převzala ministryně školství Petra Buzková. Konferenci pořádal Český organizační výbor (v něm je významným způsobem zastoupena i Česká astronomická společnost) evropského projektu Venus Transit 2004. Tento mezinárodní projekt koordinuje a financuje Jižní evropská observatoř. Konferenci předcházela tisková konference na Tiskovém odboru Akademie věd v Praze.

Na slavnostním zahájení promluvila předsedkyně Akademie věd Doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., zástupce Ministerstva školství Ing. Talíř, senátor Doc. Ing. Josef Zieleniec, CSc. a ředitel Astronomického ústavu AV ČR Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. Celé konferenci pak nad jiné dominoval Dr. Richard West (mnozí si jistě vzpomenou na známou Westovu kometu), šéf propagačního a vzdělávacího oddělení Jižní evropské observatoře (ESO), který mj. vystoupil ve zpravodajství České televize. Z českých účastníků se role zpravodaje národních aktivit nad míru dobře zhostil Mgr. Jan Veselý z Hvězdárny a planetária v Hradci Králové, který mj. všem účastníkům konference rozdal dárek v podobě brýlí na pozorování přechodu Venuše. Ale ani observatoř v Ondřejově nezahálela - kromě exkurze po pracovištích observatoře nabídla účastníkům pípu s plzeňským Prazdrojem (vím o tom moc dobře, protože jsem se zúčastnil závěru, když bylo třeba sud dopít).

Přednášky a jejich presentace, které na konferenci proběhly, si můžete přečíst na internetových stránkách http://www.vt-2004.org/Amateurs/aa-brandys/ (v angličtině, která byla jednací řečí konference).

Konferenci provázely i humorné příhody. Například nikoho nenapadlo, že stručná a jasná cedule VENUS TRANSIT na letišti, která k sobě měla snadno přilákat zahraniční účastníky konference, vzbudila ve skutečnosti v letištní hale neočekávanou pozornost. V prostorách, kde se běžně hlásí transit do Frankfuru či do jiných měst na zeměkouli, se najednou objevila nabídka transitu na Venuši. Nevěřili byste, co cestujících to vyvedlo z míry.

  Suchan Pavel   Zobrazeno: 5325x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce