logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Španělský zápisník III 2004.09.14 07:11
Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

prestavka.jpg sova.jpg
prestavkamodel 100m teleskopu OWL
Odpoledni blok, ktery zacal v 16:00 byl venovan projektu PARTNeR, tedy vyziti radioteleskopu, ktery provozuje NASA ve Spanelsku (Robledo) / dost dobry napad - pro vyuku radioastronomie. Krome zakladnich principu (kalibrace, zpracovani referencnich dat a vlastni mereni) si studenti pomoci internetovskeho pristupu nastavi sledovany objekt a pak si stahnou ziskane vysledky. Ze si pri tom mohou na webkamere sledovat nataceni radioteleskopu nemusim ani pripominat... Pro narocnejsi zalezitosti mohou navic vyuzit i pripojeni na Goldstone v Kalifornii. Tolik teorie, prakticka ukazka byla poznamenana technickym vypadkem / inu generalni efekt, ale z ulozenych mereni se nakonec podarilo predvest, jak cela zalezitost funguje. Podotykam, ze oba prispevky byly v delce 15 min teorie a 30 prakticke pripojeni, vse vcetne diskuse. Oba prispevky moderovala ta lepsi polovina lidstva, rekl bych, ze pro divky a zeny je i podle zastoupeni na JENAMu astronomie stale zajimavejsi a v sale jsme byli tak pul na pul.

Posledni prispevek v sekci Vyuka astronomie prednesl Lucas Lara z mistni univerzity, ktera provozuje maly dalekohled, robotizovany a pristupny tak, ze lze predvadet astronomicka pozorovani ve tride. Vyhodou je nizka narocnost na techniku, naopak vysoke naroky jsou na pripojeni k internetu. (Prosimneporovnavejte se stavem u nas, INDOS je mrtev, co dal?) Demonstrovan byl priklad 25cm Schmidt-Cassegrainu s CCD kamerou 512x768 a menicem filtru. Pozorovani se pak deli na zakladni seznameni s moznostmi pozorovani obejktu na obloze, sledovanim mesicu Jupitera / akryty, prechody etc. a nasledne korekci ziskanych obrazu a fotometrii nasnimanych objektu. Jako sw vyuzivaji priklady v MATLABu. Mooc hezky to pan Lara predvedl - faktem je, ze nemusime mit ani tak perfektni vybavu jako spis napad a chut do zpracovani dat. Zisk vysledku je totiz nade vse - stale plati to okridlene: Work, finish, publish!

Dalsi program se tykal jednani EAS a po jeho skonceni pokracuje jednani SEA. Snad mohu prozradit, ze dalsi JEANM se uskutecni na univerzite v Liege v Belgii ve dnech 4.-8.7.2005 (pralinky a tresnove pivo to jisti :-)

Tak to je pro dnesek vsechno, zitra bude opet nabity program a den.

  Míček Ivo   Zobrazeno: 5435x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce