logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Španělský zápisník V 2004.09.15 12:45
Pokračování reportáže z konference JENAM 2004 v Granadě.

Streda rano / den 3.

Jeste k uterku: Bitva o internet vrcholi, je tu 10 pracovist a jsou permanentne v oblezeni a tak se s popisem budu dostavat do skluzu. V hotelu mne sice ujistili, ze mohu internet rovnez pouzivat, ale protoze tam maji jeden stroj a zrovna si tam nejaky host vcera vecer stahoval mp3 do sveho prehravace, tak byla linka tak zahlcena, ze se mi nepodarilo ani po nekolika pokusech pripojit k poste :-(.

Uterni dopoledni blok pokracoval vystoupenim Jose Ortize, ktery rekapituloval stav vyzkumu TNO. Tahle vec je take u nas "doma" a mam k ni "meteorarsky" vztah :-). Ortiz predstavil vysledky HST a VLT, odhadhmotnosti vsech TNOs se pohybuje na urovni 0.1 Mz a odhad dalsich velkych teles predpoklada existenci snad jeste jednoho "Pluta" +/-2, celkove by se melo za Neptunem nachazet cca 10 teles s prumerem vetsim nez 1000km.

Dalsi otazky budou zodpovidany pomoci vyzkumu oblasti za pomoci sondy New Horizon, ktera by mela u Pluta proletet v roce 2015 a dale za prispeni dalkoveho pruzkumu dalekohledy. Jedna z teorii predpoklada moznost existence planety velikosti Marsu na draze cca 60 AU od Slunce. Diky malym rozmerum TNO se dale predpoklada zisk informaci z pozorovani zakrytu hvezd TNO a dale z pozorovani binarnich TNO.

Dalsi vystoupeni patrilo J.Peacockovi z Anglo/australske observatore. Venoval se prehledu vysledku pozorovani velkoskalovych struktur vesmiru a bylo lahudkou sledovat predevsim animace a prostorove modely seskladane z radove stovek tisic promerenych galaxii (rude posuvy, spektra). Uctyhodny vykon si lze predstavit take tak, ze bylo promereno 221 283 rudych posuvu galaxii z useku 2000 deg^2, s tymem 33 lidi z 11 instituci. Novy projekt predpoklada pokracovani - tzn. 8000 deg^2, 600 000 spekter (tj. 40TB dat), hleda se tak dalsi upresneni kosmologickych modelu.

Prestavku po obede jsem stravil diky tomu, ze nebylo mozne se dostat na internet, prochazkou po okoli kongresoveho palace a navstevou vedeckeho mestecka - 10 minut chuze. Mozna znate podobna centra, moje nejoblibenejsi je parizske La Villette, ale toto granadske v sobe navic skryvalo i hvezdarnu.

Jsou to paradoxy - myslel jsem si, ze ze 450 ucastniku JENAM tam bude vic "modrych" batuzku, nakonec jsem se tam nahodne setkal jenom s jednim - prof. Jay M. Pasachoffem (uz o nem byla rec). Je to centrum, ktere nam v CR chybi a jiste by prospelo dalsi propagaci vedy - nenasilnou a objevnou formou v prijemnem prostredi. Rocni navstevnost je zde 45000 lidi, vstupne 4 EUR pro dospele a polovic pro deti, objekt zastresuje vlada a univerzita. Centralni budova obsahuje odkazy na arabsko-maurskou vzdelanost, prakticke pozorovani s astrolabem na umele nebeske sfere a dalsi. Dominantou nadvori je vyhlidkova vez, exponaty ukazujici zakladni principy vyuziti vodni, slunecni a vetrne energie. Dalsi pavilon s restauraci byl venovan docasne expozici anatomie cloveka. Pavilon s tropickymi rostlinami a motyly, venkovni rostliny, geologicke struktury, ekologie, ochrana krajiny / to vse v prijemnem prostredi a v logickem usporadani. Decka se muzou vyradit na houpackach, se kterymi si mohou vyzkouset princip paky, vahy atp. To ze si lze vse osahat, v opticke casti na vse posvitit, je proste pro zapamatovani nejucinnejsi. Nechybi ani velke laboratore, zde si vyucujici muze nechat pripravit serii pokusu a setri tak vlastni skolni vybaveni(ma-li jake)... O pocitacich, internetu, smyckach v projekcnich koutcich nemluve.

Odpoledni blok jsem si vychutnal na asi nejzivejsi prednasce specialisty ESA a HST pro Evropu Larse L.Christensena. Rekapitulace zakladnich pravidel komunikace - tj. komunikace specialistu s komunikacnimi odborniky ("mluvcimi"), s novinari a pochopitelne s verejnosti nemela chybu. Tady mame velke nedostatky. Spravne uvedl, ze absence spravnych informaci vede k sireni informaci tech "druhych" a odklonu k pseudovede. Obchodni model lze aplikovat i v astronomii a nejen v teto vede. Jeji atraktivita srozumitelne vyjadrena zarucuje zajem a podporu ze strany danovych poplatniku - hezky to rekl, ze.

Zaver patril ukrajinskym informacim o aktivitach Kyjevskeho planetaria. Nektere prednasky ale bylu slouceny a zkraceny, takze tady ten dojem byl trochu rozpacity.

Po lehke veceri jsme se presunuli 8 autobusy na prohlidku Alhambry.Organizatori si nas rozdelili na habla a speak do skupinek po 30 a spruvodcem jsme si mohli projit nejhezci mista maurskeho palace a okoli - materialu je tolik, ze se k tomuto vratim pozdeji. Po prohlidce jsme se sesli na recepci v zahradach pod Alhambrou, bylo tam milo a veselo s pribyvajicim casem a ubyvajicim jidlem a pitim... Po pulnoci nas zase odvezly autobusy do centra a den nam tak skoncil.

Související články:
Španělský zápisník IV
Španělský zápisník III
Španělský zápisník II
Španělský zápisník, den -1, 0, 1

  Míček Ivo   Zobrazeno: 5452x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce