logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
2. MHV jaro 2005 proběhlo v uplynulém víkendu 2005.04.11 16:34

MHV_2.jpg
Neuvěřitelná smůla, ale také úžasný zážitek - to by mohla být stručná charakteristika MHV - setkání astronomů, zejména majitelů a uživatelů amatérských astronomických dalekohledů. O víkendu 8. - 10. dubna 2005 se na "2. MHV jaro 2005" pořádané Českou astronomickou společností sjelo do Zubří na Českomoravské vrchovině 69 účastníků.

Na fotografie se můžete podívat ve fotogalerii. Skoro doslovný střed České republiky se osvědčil, zastoupení míst naší země bylo pokryto od Jablonce a Liberce přes Prahu, Jindřichův Hradec, Brno až po Ostravu. Přijeli i účastníci ze Slovenska.

Někdo z přítomných musel ale opravdu hodně zlobit a počasí ho za to trestalo a nás s ním - po dlouhé době totiž dva dny vytrvale pršelo. Kontrast k víkendu o týden zpět, kdy byly jedny z nejlepších pozorovacích podmínek za mnoho posledních týdnů, tak jen vzrostl. Až v neděli na závěr se nám ukázalo Slunce, a tak došlo alespoň na sluneční dalekohled a pozorování protuberancí.

MHV_1.jpg
Na špatné počasí jsme ale po loňské obdobné zkušenosti byli připraveni. Program probíhal v pátek od 20 do 24 hodin, v sobotu od 10:30 do 23 hodin a v neděli od 10:30 do 12:30 hodin - a to jsme ještě zdaleka vše, o čem jsme chtěli mluvit, ani nestihli. Přednášku Sluneční soustava z pohledu planetologie přednesl Libor Lenža, svoji novou a širokou nabídku představila Přístrojová a optická sekce České astronomické společnosti pod novým vedením Dr. Ing. Zdeňka Řehoře, výsledky spektrálních měření filtrů provedených v Zubří se objeví i na webu Přístrojové a optické sekce ČAS.

V programu byl příspěvek Marka Pecky o práci s kamerami, Martin Myslivec kromě ukázek svých fotografií předvedl i postup, jak fotografie pořizuje a zpracovává. Velký zájem vzbudil Jan Kolář předvedením plně cloněného svítidla omezujícího světelné znečištění a především neoslňujícího své uživatele.

V programu byla také astroburza, představení nabídky Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran, povídání o polské astronomii, informace o Meoptě - optika, a.s. Přerov a koupání (dva hrdinové se za účasti diváků v zimních bundách vykoupali ve 3 stupně "teplé" vodě zdejšího rybníčku).

Všudypřítomná zde byla firma SUPRA Praha, s.r.o. - od nabídky nového binaru 25x100 přes příslušenství k dalekohledům až k publikacím od vydavatelství Sky Publishing. Sálem občas zněla úžasná kytara Matěje Raka a na závěr jsme se prošli modelem Sluneční soustavy a okusili si, jak je v ní pusto a prázdno a jak jsou vzdálenosti mezi planetami vskutku obrovské (fakt si to někdy zkuste, myslím, že i ostřílené znalce astronomie ten pocit překvapí).

Ale především jsme dalekohledy postavili alespoň pod střechou a byl základ k nekonečným diskusím. Shodou okolností ve stejném termínu pořádali polští kolegové v jednom z nejtemnějších míst Polska stejnou akci - Deep Star Party - Bieszczady 2005. Organizátoři MHV počítají s tím, že se s polskými přáteli spojí a rozšíří tak nabídku pro naše i polské astronomy amatéry.

A na závěr - "3. MHV jaro 2006" by se měla podle předběžného rozhodnutí konat na stejném místě v květnu 2006. Pokud se jí podaří konečně dostát svému názvu "Mezní Hvězdná Velikost" a zlomit tak už dvouletou kletbu přezdívající MHV na "Mega Hydro Víkend", bude to jen dobře!

  Suchan Pavel   Zobrazeno: 5935x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce