logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Evropa připravuje novou kosmickou sondu na Mars 2005.08.26 10:17
ESA_rover_2011.jpg V současné době obíhá kolem planety Mars evropská kosmická sonda s názvem Mars Express (start 2. 6. 2003) - samozřejmě kromě amerických sond Mars Global Surveyor a Mars Odyssey. Z oběžné dráhy pořizuje poměrně kvalitní snímky vybraných oblastí povrchu Marsu, na nichž byly zaregistrovány například oblasti pokryté zbytky ledu či zřetelné stopy působení tekoucí vody v dávné minulosti.

Evropská kosmická agentura ESA rozhodla o realizaci dalšího projektu - vyslání pojízdné laboratoře na povrch Marsu, jejíž koncepce počítá mj. s využitím vrtné soupravy pro odběr vzorků horniny. Za několik let se k Marsu vydá kosmická sonda s jedním marsochodem a s vědeckou stanicí na palubě, které budou dopraveny na povrch Marsu.

Již dříve ESA studovala projekt nové marťanské expedice, vypracovaný britskými vědci, autory neúspěšné mise Beagle-2. Spojení s tímto přistávacím modulem, který se oddělil od kosmické sondy Mars Express, bylo ztraceno před jeho přistáním na povrchu Marsu. Nový britský návrh, který počítal s vysláním dvou malých marsochodů, byl zamítnut. Avšak navrhovatelé modulu Beagle-2 mají ještě šanci účasti na nové expedici - mohou navrhnout vědeckou aparaturu k výzkumu Marsu pro novou připravovanou misi. ESA dala přednost misi, předběžně označované jako ExoMars. ExoMars.jpg

Některé britské návrhy se mohou stát součástí vědeckého vybavení mobilní laboratoře, jejíž cena se odhaduje na 580 miliónů euro. Příští týden se evropští vědci sejdou na třídenní konferenci, na níž bude rozhodnuto, které experimenty budou v rámci nového projektu realizovány. Konference se uskuteční v holandském Noordwijku (European Space Research and Technology Centre).

"Nová evropská expedice na Mars se bude skládat ze dvou částí. Na povrch Marsu bude dopravena pojízdná laboratoř - marsochod - a stacionární vědecká základna, která bude mít za úkol provádět geofyzikální a meteorologická měření," informoval Mark Sims z britské univerzity v Leicesteru, který je vedoucím britského poradního výboru pro projekt Aurora. "Jak marsochod, tak i stacionární základna mohou být vybaveny některými přístroji a systémy, které byly vyvinuty pro výzkumný modul Beagle-2. Všechno ale závisí na výsledcích jednání."

Hlavním úkolem nového projektu, podobně jako všech předcházejících programů, je získat odpovědi na věčnou otázku: Existuje či existoval na Marsu život? Start této nové evropské sondy je naplánován na červen 2011. K přistání na Marsu dojde o dva roky později, tj. v červnu 2013. Start se uskuteční pravděpodobně pomocí ruské nosné rakety Sojuz 2b/Fregat, která se do vesmíru vydá z kosmodromu Kourou (Francouzská Guyana).

Hmotnost pojízdné laboratoře bude přibližně 120 kg, z toho připadne 8 až 14 kg na vědecké vybavení. Již nyní je jasné, že ve vybavení marsochodu nebude chybět vrtná souprava pro odběr vzorků z podpovrchových vrstev Marsu. Na stacionární vědecké stanici by mohl být umístěn seismometr a meteorologická stanice, a také detektory ultrafialového záření, přístroje pro měření radiace a magnetického pole planety.

Zdroj: news.bbc
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí

  Martinek František   Zobrazeno: 7367x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce