logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
M31 - Extrémní astrofotografie 2005.09.12 10:42

M31_29-31082005_bar.jpg
Letošní léto bohužel nepřálo nejen koupání, ale i fotografování hvězdiček. Když už bylo jasno, tak svítil Měsíc a když nesvítil, tak pršelo. Poslední srpnový týden se počasí vydařilo, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet dlouho připravovaný plán extrémní expozice. Chtěl jsem vyzkoušet, jak bude vypadat CCD snímek M31 v Adromedě po expozici několika hodin.

Podotýkám, že je to jen centrální část, protože celá galaxie se na čip nevejde a dělat mozaiku jsem se neodvážil ne z důvodů nemožnosti výroby, ale z důvodů nestálosti počasí. Exponovat první noc nebyl žádný problém, bohužel další den se ukázalo, že najít stejnou pointační hvězdičku bez pootočení nebo posunutí hlavního pole ,už problém trochu je. Podotýkám, že montáž i s dalekohledem jsem každý den nad ránem rozebral a uklidil domů. Přípravy před zahájením expozic mi zabraly asi dvě hodiny včetně teplotní stabilizace dalekohledu. Poslední noc už nebyla zdaleka tak průzračná jako ta první, a tak nastaly problémy s navigační hvězdičkou, která místy mizela, a to hlavně při exponování s použitím RGB filtrů.

Součtem všech expozic za tři noci jsem dosáhl 8 hodin výsledné expozice. Pro zpracování jsem vyřadil jednu 10 minutovou subexpozici, a tak výsledná fotografie obsahuje součet 7 hodin a 50 minut expozic.

Zpracování snímků spolklo dva večery v programech MaxIm DL ( dark, flat, RGB ) a Photoshop 8CE (křivky, úrovně ).

Obdivované fotografie kolegů z Texasu jsem jistě nepřekonal a ani nedostihl, ale na české světlem znečištěné prostředí to možná není špatný výsledek. Všechny expozice jsou pořízeny asi 12 km severně od Hradce Králové.

Výsledný snímek můžete viděl zde a nebo na www.bardon.cz , kde jsou i technické parametry.

  Bardon Zdeněk   Zobrazeno: 6758x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce