logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Slavnostní otevření nové kopule teleskopu KLENOT 2006.02.15 13:23

Velkou část roku 2005 věnovali astronomové z Hvězdárny na Kleti nejen výzkumu planetek a komet, ale zároveň i rekonstrukci tzv. staré kopule na Kleti.

Slavnostní otevření nové kopule teleskopu KLENOT se konalo za účasti hejtmana Jana Zahradníka, dalších členů vedení Jihočeského kraje a mnoha dalších vzácných hostí na Kleti ve středu 8.února 2006.

Původní kopule byla postavená v 50.letech minulého století poloamatérským způsobem. Bylo s ní čím dál více technických problémů, nešla otvírat či zavírat, dovnitř opakovaně zatékalo. Tento stav ohrožoval unikátní přístroje umístěné uvnitř, takže bylo nutné přistoupit k výměně. Kopule má vnější průměr 8 metrů. Tak velká kopule hvězdárny se v Čechách naposled stavěla před třiceti lety. Proto se velmi obtížně hledal dodavatel, který by měl zkušenosti se stavbou větší hvězdářské kopule tohoto typu. Na základě výběrového řízení se jí stala firma SINCON z Turnova, ovšem na celé zakázce se podíleli další subdodavatelé včetně jihočeských. Celou akci financoval Jihočeský kraj, zřizovatel hvězdárny. Náklady na výrobu a výměnu kopule činily 2 344 300 Kč, dalších 1 013 000 Kč si vyžádaly opravy stavebních částí budovy, zejména věnce, na němž je otočná kopule uložená.

Hmotnost kopule je tři a půl tuny. Je zbudována z klasických materiálů jako dřevěná konstrukce pokrytá měděným plechem, ovšem zpracovaných moderními technologiemi. Svým vzhledem kopule vhodně zapadá do přírodního prostředí Kleti a krajiny celého Blanského lesa. První fází výměny bylo rozebrání a snesení kopule původní. Pak následovalo sestavení nové kopule na pozemku hvězdárny. Nová kopule byla instalována na stávající budově hvězdárny jeřábem v říjnu 2005. Pak pokračovaly dokončovací práce a posléze byl zahájen zkušební provoz.

V kopuli je umístěn teleskop KLENOT, nejmodernější a s průměrem hlavního zrcadla 106 centimetrů druhý největší dalekohled v Čechách. Slouží zejména k výzkumu planetek a komet. Pozorování s KLENOTem obnovili jihočeští astronomové v lednu 2006. Předmětem pozorování byly jednak blízkozemní asteroidy a také kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Z jádra této komety se při minulých přiblíženích k Zemi oddělilo několik jadérek a při jejím letošním návratu budeme měřit polohy už známých odštěpků a hledat případná nově oddělená jádra. Studium štěpení kometárních jader nám může objasnit strukturu, složení i chování komet. Zkoumáním komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 chceme navázat na předchozí spolupráci s Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně. Během jasných nocí v lednu 2006 už kleťští astronomové získali více než 1400 přesných měření planetek a komet. Ty byly publikovány v cirkulářích Mezinárodní astronomické unie a slouží hlavně k výpočtům drah těchto nebeských těles.

Slavnostní otevření nové kopule teleskopu KLENOT se konalo za účasti hejtmana Jana Zahradníka, dalších členů vedení Jihočeského kraje a mnoha dalších vzácných hostí na Kleti ve středu 8.února 2006.

Výběr snímků z rekonstrukce kopule najdete na http://www.klet.org/gallery/view_album.php?set_albumName=KLENOTreconstruction.

  Tichá Jana   Zobrazeno: 4846x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce