logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Velká mlhovina v Lodním kýlu
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Několik zajímavostí z kosmonautiky 2006.02.16 11:30

Čínský pilotovaný kosmický program ShenZhou.jpg

Čínský pilotovaný kosmický program doznal v poslední době několika změn. Informoval o tom nedávno Qi Faren, vedoucí vývoje kosmických lodí Shen Zhou. Dříve se předpokládalo, že v období 2007-2009 budou vypuštěny 3 kosmické lodě (Shen Zhou 7, 8 a 9). Při startu Shen Zhou 7 se měl uskutečnit výstup kosmonautů do volného kosmického prostoru - mimo palubu kosmické lodě. Další dvě kosmické lodě měly uskutečnit vzájemné spojení na oběžné dráze kolem Země.

Nový plán ponechává start kosmické lodě Shen Zhou 7 v roce 2007 a další tři starty jsou naplánovány až na rok 2010 (Shen Zhou 8, 9 a 10) v časových intervalech zhruba jednoho měsíce. Kosmická loď Shen Zhou 8 bude vypuštěna bez posádky a bude opatřena 2 spojovacími uzly. Rovněž bez posádky na palubě odstartuje kosmická loď Shen Zhou 9, která se v automatickém režimu spojí s dříve vypuštěnou lodí Shen Zhou 8. Dojde tak k vytvoření experimentální dvoumodulové kosmické stanice o hmotnosti kolem 16 tun. Dvou či tříčlennou posádku dopraví na její palubu kosmická loď Shen Zhou 10.

Další krok čínské kosmonautiky bude zaměřen na vypuštění kosmické laboratoře v roce 2020, která umožní kosmonautům dlouhodobě pracovat ve vesmíru a provádět zde vědecké výzkumy.

Připomeňme ještě, že první čínský kosmonaut Yang Li-Wei se vydal na oběžnou dráhu kolem Země 15. 10. 2003 na palubě kosmické lodě Shen Zhou 5. Na Zemi se vrátil po letu, trvajícím 21 hodin a 23 minut. O dva roky později byla vypuštěna kosmická loď Shen Zhou 6 s dvojicí kosmonautů Fei Junlong a Nie Haisheng. Jejich let trval 4 dny 19 hodin a 32 minuty.

Rusko a Francie vyvinou novou nosnou raketu

Rusko a Francie podepsaly v úterý 14. února 2006 v Moskvě dvě dohody o spolupráci v oblasti kosmonautiky. Podle první dohody bude ruská nosná raketa SOJUZ-ST od roku 2008 využívat ke startům také kosmodrom ESA na základně Kourou ve Francouzské Guyaně. Doposud byla tato raketa vypouštěna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Za ruskou organizaci Roskosmos dohodu podepsal Anatolij Perminov a za organizaci Arianespace její generální ředitel Jean-Yves le Gall. První start rakety je předběžně naplánován na listopad 2008. Dohoda zatím počítá se čtyřmi starty.

Na základě druhé společné dohody budou Rusko a Francie spolupracovat na vývoji nové těžké nosné rakety URAL, která by měla od roku 2020 nahradit nynější francouzskou raketu Ariane-5. Na tento projekt bylo pro období do roku 2010 vyčleněno 200 miliónů euro. Nová raketa bude velmi ekonomická, spolehlivá a ekologicky bezpečná. Bude sloužit k vynášení různých nákladů a k obsluze a zásobování nejrůznějších kosmických systémů.

Rusko a Indonézie budou spolupracovat v kosmonautice

Rusko a Indonézie plánují stavbu kosmodromu na ostrově Biak, který se nachází u severovýchodního pobřeží ostrova Nová Guinea. Jak informuje ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na poslední vydání jakartského časopisu Gatra, vysocí představitelé vlád obou států se minulý týden dohodli na předběžných podmínkách výstavby kosmického centra. Podpis smlouvy o vzájemné spolupráci, týkající se tohoto projektu, se očekává během plánované červnové návštěvy prezidenta Indonézie, kterým je Susilo Bambang Yudhoyono, v Moskvě.

Výstavbu kosmodromu bude zajišťovat ruská letecko-kosmická společnost "Vozdušnyj start". Její prezident Anatolij Karpov sdělil, že tato společnost je připravena investovat do projektu 25 miliónů amerických dolarů. Kosmodrom bude mít výhodnou polohu v blízkosti rovníku, což umožní zvýšit kapacitu startujících raket.

V říjnu 2007 odstartuje na palubě kosmické lodi Sojuz první kosmonaut Indonézie, který krátkodobě navštíví Mezinárodní kosmickou stanici ISS. V současné době výběr adepta na kosmický let vrcholí. Do závěrečného kole se dostalo 8 zájemců, z nichž budou nakonec vybráni dva, kteří absolvují kosmický výcvik ve Hvězdném městečku. Jeden se pak vydá do vesmíru, druhý bude jeho náhradníkem. V osmičlenné skupině je i jedna žena, pětatřicetiletá inženýrka S. Vanajah.

Zdroj: novosti-kosmonavtiki, chinanews.cn, spacenews.ru a www.arianespace
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí

  Martinek František   Zobrazeno: 8082x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce