logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Polostínové zatmění Měsíce v noci 14.-15. března 2006 2006.03.13 13:25
V noci ze 14. na 15. března nastane zatmění Měsíce. Bude to však polostínové zatmění, kdy Měsíc bude procházet pouze polostínem Země (dráha Měsíce tedy neprochází zemským stínem). Polostínová zatmění patří k nenápadným úkazům a bez pomoci speciálních přístrojů nejsou pozorovatelná, protože pokles jasu Měsíce je nepatrný. Tentokrát se ale Měsíc ve středu zatmění přiblíží těsně ke stínu Země, takže neurčitý okraj plného zemského stínu patrně zřetelně ztmaví okraj Měsíce.

Pokud se tedy na tento "výhodný" případ polostínového zatmění Měsíce chcete podívat, udělejte to kolem maximální fáze zatmění, kdy Měsíc bude nejblíže zemskému stínu. Na pozičním úhlu 208 stupňů, tedy zhruba na "pětce", jestliže si okraj Měsíce představíme jako číselník hodin s "dvanáctkou" obrácenou k severu (nahoře), bude pravděpodobně možné pozorovat ztmavnutí měsíčního úplňku.
Zatmění bude probíhat od 22:23 do 3:12. Maximální fáze, kdy se Měsíc také nejvíce přiblíží k plnému zemskému stínu, nastane 15. března 47,5 minuty po půlnoci.
Abyste mohli lépe porovnat pokles jasu Měsíce "na páté hodině", tedy vpravo dole, bude vhodnější si na pomoc vzít malý dalekohled, třeba triedr. Ztmavnutí části Měsíce lépe porovnáte, budete-li se dívat nejen v maximální fázi, ale i před ní a po ní, abyste mohli porovnávat. Pro lepší pozorování vyhledejte místo s co nejmenším světelným znečištěním, tedy lépe mimo město. Neurčitost ztmavení Měsíce je dána okamžitým stavem zemské atmosféry, především jejím aktuálním znečištěním.

Polostínové zatmění Měsíce 14./15. března je prvním z letošních tří zatmění pozorovatelných z území České republiky.

29. března 2006 u nás nastane částečné zatmění Slunce, při němž v maximální fázi bude zakryta přibližně polovina průměru Slunce. Zatmění bude možné pozorovat od 11:46 do 13:52 tou dobou již platného středoevropského letního času. Tomuto zatmění Slunce, které bude v Africe a v Asii pozorovatelné jako úplné, se bude podrobně věnovat následující tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR.

7. září 2006 ve večerních hodinách nastane částečné zatmění Měsíce. Měsíc sice projde jen okrajem zemského stínu, ale čas zatmění hned zvečera umožní pozorování opravdu všem.

V březnu nás čeká jarní rovnodennost a s tím spojený začátek astronomického jara - nastane 20. března v 19 hodin 25 minut. Den bude trvat stejně dlouho jako noc. Den se bude ale i nadále prodlužovat až do okamžiku letního slunovratu, který nastane 21. června ve 14 hodin 26 minut středoevropského letního času.

V noci ze soboty 25. na neděli 26. března u nás začne platit letní čas, správněji středoevropský letní čas. Hodiny se ve 2 hodiny středoevropského času (SEČ) posunou o hodinu dopředu na 3 hodiny středoevropského letního času (SELČ). Noc tak bude o hodinu kratší. Letní čas skončí v neděli 29. října 2006, tehdy se o třetí hodině SELČ posunou hodiny na druhou hodinu SEČ a noc bude naopak o hodinu delší. Letní čas od roku 1996 začíná poslední březnovou neděli a končí poslední říjnovou neděli. Ke změně u nás dochází ve stejném datu jako ve většině ostatních evropských států.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 13. března 2006
  Suchan Pavel   Zobrazeno: 7466x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce