logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Mars - uvedení pravé míry na pravou míru 2006.08.14 14:38
mars2003.jpg V článku Mars velikosti Měsíce? Uvedení na pravou míru se, bohužel, vyskytuje takový počet nesmyslů, že si vyžaduje uvedení na pravou míru. Jde tedy o uvedení na pravou míru v druhé mocnině a v souladu s duchem uvedení na pravou míru v mocnině první lze konstatovat, že by si zasloužilo zápis do Guinessovy knihy rekordů za nejvyšší hustotu nesmyslů na počet bitů v uvedení na pravou míru sdělení s nejvyšší hustotou nesmyslů na počet bitů. Zdá-li se čtenářům tato logická konstrukce příliš složitá, doporučuji nakreslit si vhodný diagram. Chcete-li se dozvědět, jak je to s tím Marsem a kachnou, která koluje po českém internetu, čtěte dál.
V úvodu si dovolím ještě jednou zopakovat onu kachnu: "Planeta Mars bude nejjasnější na noční obloze počínaje srpnem. Bude tak veliký jako Měsíc za úplňku - pouhým okem. Toto bude nejpříznivější 27. 8., kdy se Mars přiblíží do vzdálenosti 31.65 mil od Země. Určitě se dívejte na oblohu 27. 8. 12:30 v noci. Bude to vypadat tak, jako že Země má dva měsíce. Příště se Mars přiblíží tak těsně až v roce 2287!"

Kamenem úrazu je, že původně zcela přesná informace z roku 2003 neobsahuje letopočet. To je zřejmě příčinou, proč se tento textový řetězec odpoutal od svého smyslu a již několik let v podobě nesmyslu žije vlastním životem. Opravdu se s kalenou ocelovou pravidelností, počínaje rokem 2004, každé léto objevuje znovu jen s nepatrnými změnami. Kolegové prakticky ze všech lidových hvězdáren mi jistě potvrdí, že každoročně dostávají četné dotazy na toto téma. Nejde tedy o žádnou novinku.

K druhému úrazu přišla původní zpráva tím, že se někam zatoulalo šest řádů. Údaj o vzdálenosti totiž měl být zřejmě 31,65 miliónů mil. V námořních mílích (cca 1,8 km) to pak přesně odpovídá 56 miliónům kilometrů. Podobné věci, jako vynechání několika řádů, se stávají i v lepší společnosti a v médiích jsou naprosto běžné: dodnes s humorem vzpomínáme na to, že v článku o přiblížení Marsu, který v roce 2003 vyšel v Denících Bohemia, byla uvedena vzdálenost 56 km (stejná chyba, že?); všeobecné rozčilení nad ztrátou miliónů ukončila poznámka jednoho z kolegů, že noviny vyšly ráno, takže teď už by měl Mars letět těsně kolem hvězdárny, maximálně o ulici dál.

O třetím úrazu lze jen spekulovat, ale zdá se, že zpráva je zřejmě britského či severoamerického původu. Překladatel uměl anglicky jen trochu, takže informaci o tom, že Mars bude po Měsíci druhým nejjasnějším objektem na obloze (což byla tehdy pravda), přeložil větou o velikosti jako Měsíc za úplňku.

Uvědomíme-li si tyto tři poměrně prosté skutečnosti, zjistíme, že původní zpráva byla zřejmě zcela přesná a kachna vzniklá jejím zkomolením vybočila z průměru jen mírně.

A teď oprava opravy:

  • Je pravda, že Mars se 27. 8. 2006 nepřiblíží Zemi na vzdálenost 31,65 mil. Údaj se vztahoval k roku 2003 a správně mělo být 31,65 miliónů mil (námořních; ani to není úplně přesné, protože v přepočtu námořních mil na kilometry panuje mírný chaos, nejčastěji najdeme přepočty 1 námořní míle = 1,852 až 1,854 kilometrů; uvedená hodnota by byla správně při hrubém zaokrouhlení na 1,8 km). Není ovšem pravda, že (cituji Uvedení na pravou míru) "podobně velké přiblížení Marsu k Zemi nastane 28.8.2237, ale ani pak to nebude 31.65 mil, nýbrž opět těch 56 milionů km". Ve skutečnosti bude vzdálenost Marsu od Země v ten den činit přibližně 389 miliónů km. Já vím, jde o překlep, autor chtěl napsat 28. 8. 2287, ale výskyt takové chyby v opravě kachny, (nota bene) v odstavci, jenž se vysmívá té části kachny, která jediná je správně, vede k zamyšlení, kde vlastně sídlí Rádio Jerevan.

    Těsnější přiblížení než 27. 8. 2006 bude opravdu nejdříve 28. 8. 2287, dovolím si upřesnit, že podle efemeridy New Horizons (JPL) to bude ve 2:15 UT, bude-li se současný systém měření času ještě používat.

    Ještě upozorním na zajímavou shodu vzdáleností Marsu od Země v obě špatně uvedená data: 27. 8. 2006 i 28. 8. 2237 to bude necelých 390 miliónů km, blízko maximální hodnotě. Že by naše prsty po klávesnici vedl Aštar Šeran nebo nějaká ještě vyšší instance?

  • Je pravda, že 27. 8. 2006 v 0:30 h (UT, SEČ, SELČ ?) nebude Mars vidět na obloze pouhým okem, ale není pravda, že Mars nebude vidět vůbec. Úhlová vzdálenost Marsu od Slunce bude 18,5° a Mars by snad mohl být k zahlédnutí ve večerních červáncích pomocí dalekohledu. Očima zřejmě opravdu nikoli; v 0:30 SELČ už bude skutečně dávno pod obzorem.

    V žádném případě ale není pravda, že "O dva dny později bude totiž Mars v tzv. konjunkci se Sluncem." Nejbližší konjunkce Marsu se Sluncem nastane 23. 10. 2006, tedy později o dva měsíce, nikoli dny! Obrysy virtuální budovy Rádia Jerevan se nám pomalu začínají objevovat před očima, že? :-).

V každém případě je pravda, že Mars velikosti Měsíce na obloze nikdy neuvidíme, ale konec okurkové sezony je zatím daleko a tak se můžeme těšit, že zanedlouho někdo vydá opravu této opravy opravy, tedy uvedení na pravou míru ve třetí mocnině. Za redakci Rádia Jerevan se na další krmení roztomilé kachny těší

  Veselý Jan   Zobrazeno: 27409x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce