logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Světový kosmický týden 2006 v Česku 2006.09.22 08:13

SKT2006_plakat.jpg Už popáté se naše země prostřednictvím České kosmické kanceláře přihlásila k mezinárodní akci World Space Week, Světový kosmický týden (SKT). Ta se koná vždy v termínu od 4. do 10. října. Nejinak tomu bude i letos, přičemž ústředním mottem akce je "Vesmír pro záchranu životů".

SKT je dobrovolnou akcí všech amatérských, poloprofesionálních i profesionálních příznivců kosmonautiky, kteří mají zájem přiložit ruku k dílu a zcela nezištně pro tento obor něco udělat. Zájemci nejsou spoutáni žádnými pravidly, jediným cílem je udělat "něco" pro propagaci kosmonautiky. Zapojit se mohou jednotlivci i organizace (zvláště pak hvězdárny, planetária, školy všech stupňů, zájmové organizace ), a to jakoukoliv formou. Vytvořením nástěnky, besedou, přednáškou pro veřejnost, informováním místních či celostátních médií, výstavou Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Jen připomínáme, že akce SKT se celosvětově účastní dobrovolníci z více než pěti desítek zemí celého světa - a že Česko bylo v posledních ročnících akce hodnoceno mezi nejlepšími. Pomozte i vy tento jeden z mála stabilních kosmických přínosů naší země světové kosmonautice zachovat a dále rozvíjet!

Dále upozorňujeme, že není bezpodmínečně nutné dodržet termín SKT (tedy od 4. do 10. října včetně), ale že je možné akce k této události připravit před i po tomto termínu.

Abychom učinili SKT co nejzajímavější, připravili jsme letos jednu velkou novinku: SKT má v Česku poprvé v historii mediálního partnera, kterým se staly Lidové noviny! Každý den v rámci celého týdne bude v tomto celostátním deníku zveřejněna upoutávka na jednu zajímavou akci. Pokud si přejete, aby právě Vaše akce byla mezi těmito zveřejněnými, dejte o ní prosím co nejdříve zprávu organizátorům SKT (viz kontakty níže).

Zároveň vás vyzýváme, abyste nám informace o uskutečněných akcích (místo, typ akce, počet účastníků - event. nějaká zajímavá informace, nejlépe i fotografie) poslali - a to nejpozději do konce října 2006. Informace zpracujeme a uděláme z nich závěrečnou zprávu. Udržíme si i díky vám pozici v prestižní mezinárodní akci, jakou SKT je? Neztratíme své pozice, které jsme si společnými silami v posledních letech vydobyli?

V omezeném počtu je pro organizátory akcí také v letošním roce k dispozici plakát SKT 2006 - prosím, v případě zájmu o něj nás neváhejte kontaktovat na níže uvedených e-mailových adresách.

Oficiální stránky World Space Week: http://www.spaceweek.org/

České stránky Světového kosmického týdne: http://www.czechspace.cz/cs/skt

Světový kosmický týden 2006 v Česku připravují a na vaše informace, náměty, připomínky a dotazy se těší

Tomáš Přibyl a Milan Halousek

  Halousek Milan   Zobrazeno: 4518x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce