logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Evropská noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí 2006.09.25 09:59
DSC_0210.jpg Hvězdárna Valašské Meziříčí se i druhým rokem zapojila do akce Noc vědců, kterou vyhlásila Evropská komise na pátek 22. 9. 2006. Garantem astronomické části Evropské noci vědců 2006 v České republice byla Česká astronomická společnost. Do akce se zapojilo více než 20 hvězdáren, planetárií a dalších astronomických institucí a společností.
DSC_0214.jpg

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila na páteční večer program s názvem Večer otevřených kopulí, který byl zahájen v 19:00 hodin a byl určen zájemcům z řad široké veřejnosti. A co jsme návštěvníkům nabídli? Především měli možnost pozorovat pomocí dalekohledu v hlavní kopuli hvězdárny vybrané objekty večerní oblohy. Výběr byl omezen na stelární objekty, neboť Měsíc byl právě v novu a z jasných planet byl vidět pouze Jupiter, a to nízko nad jihozápadním obzorem. Z pozorování Jupitera se stalo menší drama, neboť se tato planeta střídavě schovávala za větve blízkých stromů. Přesto bylo možno spatřit i čtyři Galileovské měsíce a tmavé pásy v atmosféře planety.

Druhým bodem programu byla exkurze do budovy odborného pracoviště, seznámení s jejím vybavením a s odbornou činností, která se zde provádí. Především se jedná o fotografické sledování Slunce, a to jak celého disku, tak i detailů ve fotosféře. Vybavení hvězdárny umožňuje dále fotografování protuberancí a sledování jevů ve sluneční chromosféře. Kromě fotografické metody se provádí i pořizování záznamů vybraných jevů pomocí CCD techniky.

Dalšími odbornými programy na Hvězdárně Valašské Meziříčí, realizovanými tentokráte v noční době, je sledování změn jasnosti vybraných proměnných hvězd pomocí CCD kamery. K těmto měřením je využívána každá jasná noc. Dále byli návštěvníci seznámeni s programem, který je zaměřen na měření okamžiků zákrytů hvězd Měsícem a dalšími tělesy Sluneční soustavy. DSC_0213.jpg

Zpestřením večerního programu byla krátká přednáška (počítačová prezentace) s názvem Co se stalo s Plutem aneb Nová Sluneční soustava, která byla několikrát opakována. Nechyběla ani astronomická pohádka pro nejmenší návštěvníky. Mezitím si mohli účastníci akce prohlédnout obrazové exponáty ve vstupní hale hvězdárny a v jejích dalších prostorách, model družice Iridium, a také se podívat "do nekonečna".

Počasí přálo, a tak 70 návštěvníků Noci vědců mělo možnost nahlédnout do "kuchyně" valaškomeziříčské hvězdárny. A na závěr malé připomenutí pro ty, kteří se v pátek 22. září 2006 na Hvězdárnu Valašské Meziříčí nedostali: máte možnost navštívit nás každý pracovní den ve večerních hodinách.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí

  Martinek František   Zobrazeno: 5339x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce