logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Velká mlhovina v Lodním kýlu
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Udělena Nobelova cena za fyziku 2006.10.03 15:18

Stockholm 3. října (ČTK) - Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena dvěma americkým vědcům. John Mather a George Smoot ji získali za objevy v oblasti kosmické radiace.
4.10.: doplněno

Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd ve Stockholmu. Práce obou oceněných fyziků pomohly podle zdůvodnění výboru "vrhnout více světla na původ vesmíru a přispěly k vysvětlení vzniku galaxií a hvězd". K jejich objevům přispěla měření uskutečněná s pomocí satelitu COBE, vypuštěného Americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA) v roce 1989. Měření podpořila teorii "velkého třesku" jako původu vesmíru. Mather (60) pracuje v Goddardově centru komických letů NASA v Greenbeltu ve státě Maryland, Smoot (61) v Berkeleyho národní laboratoři v Berkeley v Kalifornii.

Na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie letos v srpnu vPraze obdržel čerstvý držitel Nobelovy ceny za fyziku John Mather spolu s týmem COBE od Gruberovy nadace Cenu za kosmologii 2006. Na adresehttp://www.astronomy2006.com/media-stream-archive.php si můžete poslechnout jeho laureátskou přednášku (v angličtině). V úvodu je zachyceno i předání ceny.

V aktualitách na webu Astronomického ústavu AV ČR najdete komentář Doc. Petra Hadravy.

Oficiální stránky o udělení Nobelovy ceny jsou na adresehttp://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2006/.

  redakce   Zobrazeno: 6090x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce