logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru 2006.12.21 18:36

expedice.jpg Chtěli byste o prázdninách podniknout cestu do vesmíru? Odhalit celou řadu jeho tajemství a zjistit o něm něco nového? Pokud vás láká noční nebe a vše co s ním souvisí, pak jsme tu právě pro vás!

Astronomická expedice probíhá již bezmála padesát let na pozemku Hvězdárny v Úpici. Spolupořadateli celé akce jsou Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy a Východočeská pobočka České astronomické společnosti. Do podkrkonošského městečka zavítá každý rok několik desítek mladých lidí, které pojí společný zájem o astronomii a ostatní přírodní vědy. Svým rozsahem i technickým zázemím nemá Astronomická expedice ve střední Evropě obdoby. Když k tomu připočtete i zkušenosti nasbírané za několik desetiletí, dostanete jedinečnou letní školu astronomie!

Nadcházející Expedice proběhne od 3. do 19. srpna 2007. Připraven pro vás bude bohatý program, plný zajímavých přednášek, experimentů a především pozorování noční oblohy. Na své si přijdou úplní začátečníci i zkušení pozorovatelé. Počet astronomických dalekohledů na Expedici se téměř rovná počtu všech účastníků, takže se můžete potulovat vesmírem blízkým i vzdálenějším. K dispozici budou také velké dalekohledy úpické hvězdárny, digitální fotoaparáty, CCD kamery, webkamera, jednoduchá radiová anténa, několik počítačů s přístupem na internet a další technika. Odborný program zajišťuje tým vedoucích z řad vysokoškolských studentů s přírodovědným zaměřením, nechybí ale ani pracovníci českých hvězdáren.

Na co se můžete těšit? Na lekce z praktické i teoretické astronomie, na kurz meteorologie, na Slunce, Měsíc, planety, proměnné hvězdy, mlhoviny a hvězdokupy. Na rádiových vlnách budeme ladit signály přicházející z vesmíru, každý den proběhne nejméně jeden přírodovědný experiment - například výroba impaktních kráterů, stavba spektroskopu, odpalování raket

Všichni expedičníci bydlí ve stanech, které si postaví na pozemku hvězdárny. K dispozici mají kvalitní sociální zařízení a sprchy s teplou vodou. Samozřejmě nechybí ani čtyři jídla denně (snídaně, oběd, večeře a půlnoční svačina). Všechny přednášky probíhají v zastřešené přednáškové místnosti s digitálním projektorem.

Expediční den začíná snídaní o půl jedenácté, následuje zpracování pozorování z předešlé noci, přednáška a ve dvě hodiny pravidelný oběd. Po obědě je obvykle připravena další přednáška, v opačném případě má každý z expedičníků osobní volno. Po večeři následují zvané přednášky, na kterých se setkáte s řadou předních českých astronomů. V minulých letech to byl například Marcel Grün, Jiří Grygar, Zdeněk Pokorný či Zdeněk Mikulášek Po setmění se v případě hezkého počasí pozoruje až do půl třetí ráno.

Expedice však není jen o astronomii, ale také o prázdninách a o létě. Ve volném čase se můžete zajít vykoupat na blízké koupaliště či splav řeky Úpy, zahrát si volejbal nebo kroket na hvězdárenském hřišti, dospávat předešlou noc nebo se vypravit na výlet do okolí. Pokud nám počasí nepřeje, máme v záloze filmový večer a pravidelně i netradiční bojovou hru.

Chcete-li se této jedinečné akce zúčastnit i vy, neváhejte a kontaktujte nás. Expedice je určena především studentům středních a vysokých škol od 15 do 25 let. Hledáte-li více informací, navštivte webové stránky expedice.astronomie.cz. Kontaktní adresa pro předběžné přihlášky a dotazy je Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, Kraví hora 2, 616 00 Brno nebo email expedice@hvezdarna.cz. Přihlášky sbíráme do 1. března 2007.

  Píšala Jan   Zobrazeno: 5291x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce