logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Úplné zatmění Měsíce sledujte po internetu 2007.08.27 14:04
Úplné zatmění Měsíce 4.5.2004. Foto: Ing. Martin Myslivec

Letošní druhé úplné zatmění Měsíce 28. srpna 2007 od nás nebudeme moci sledovat ani v části svého průběhu. Přesto nám však internet nabízí zajímavou podívanou prostřednictvím webcastu.

Zítra v dopoledních a odpoledních hodinách středoevropského času se odehraje úplné zatmění Měsíce, které je bohužel ze střední Evropy zcela nepozorovatelné. Zatmění je oproti ostatním výjimečně i tím, že Měsíc svým okrajem projde středem zemského stínu a celý úkaz v době úplné fáze tak bude trvat poměrně dlouho (1 hodinu 30 minut). Od nás taková příležitost nastane až v letech 2011 a 2018, kdy Měsíc v obou případech projde středem zemského stínu, a dokonce se střed zemského stínu dostane na střed Měsíčního kotouče. Naposledy k tomu došlo při zatmění v roce 2000 (16. července), které vsak od nás také nebylo vidět ani v jediné časti svého průběhu.

Byť zítřejší zatmění nebudeme moci pozorovat přímo, dnešní doba internetu a digitálních kamer nabízí alespoň nepřímou příležitost ke sledovaní úkazu, a to v reálném čase. Více nabízí například Expresní astronomické Informace, kde se v článku Dalibora Hanžla dozvíte nejen o samotném úkazu, ale též na jaké internetové stránky máte zavítat v případě zájmu o sledovaní přímého přenosu. Odkaz je ZDE. Pokud pomineme polostínovou fázi, tak úkaz začíná vstupem Měsíce do zemského stínu v 10 hodin 51 minut našeho letního času, úplné zatmění probíhá od 11:52 - 13:22 a ve 14:24 Měsíc vystupuje ze zemského stínu. Webcast naleznete třeba zde: http://www.sems.und.edu/~sems/Trips/LasVegas07/index.html (v článku Dalibora Hanžla je uvedeno odkazů více).

Další úplné zatmění Měsíce už budeme moci sledovat nad našimi hlavami - nastane 21. února 2008 v ranních hodinách a úplná fáze bude trvat přes 50 minut. Příští rok nám ještě nabídne letní podívanou tohoto typu - nepůjde sice o úplné, ale o 80% částečné zatmění Měsíce, které nastane 16. srpna 2008. O patnáct dní dříve - 1. srpna v poledních hodinách – budeme moci také pozorovat částečné zatmění Slunce, které jako úplné nastane například v Rusku, Mongolsku, nebo v Číně.

  Horálek Petr   Zobrazeno: 7028x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce