Baron Artur Kraus, jehož podobizna je na známce vyobrazena, byl významnou pardubickou postavou přelomu 19. a 20. století. Tento vzdělaný intelektuál, astronom, kulturní mecenáš, známý propagátor a příznivec sportů a motorismu se narodil 2.srpna 1854 v Pardubicích a zůstal jim věrný až do své smrti.
Jeho otec Josef Kraus byl vedoucím poštmistrem pardubické pošty. Strýc JUDr. Alfréd Kraus, podmaršálek a později místodržitel království Českého, si na císaři vyžádal baronský titul i pro rodinu svého bratra Josefa. Artur Kraus si na svém šlechtictví, byť novodobém, velmi zakládal a těžko se smiřoval se zrušením šlechtických titulů po první světové válce.
Svou lásku k rodnému městu osvědčoval vždy skutky. Stál u kolébky fotografického klubu a české aviatiky. Například ing. Kašpara podporoval velmi intenzivně v pokusech o dobytí vzduchu. Baron Kraus podporoval tenis, v roce 1896 přeložil z angličtiny pravidla lawn-tenisu a díky němu se v Pardubicích sehrál první turnaj (na kurtu který nechal postavit na svém pozemku), byl i prvním, kdo měl v Pardubicích lyže (ty si nechal přivézt až z Norska). Podporoval motorismus, jako první si v Pardubicích koupil motocykl a jezdil na něm po zámeckém dvoře, podporoval i stavbu velkého městského divadla. V roce 1910 se v Paříži zúčastnil prvního pokusného radiového vysílání z Eiffelovy věže...
Jeho zájem o astronomii se datuje od roku 1895, kdy na pardubickém zámku upravil vysokou věž k účelům astronomické observatoře. Roku 1912 přestěhoval hvězdárnu do svého domu, zvaného "Na staré poště" (dnes na třídě Míru) a rozhodl, aby hvězdárna sloužila účelům lidovýchovným. K tomuto cíli přizpůsobil velkou betonovou terasu, na které umístil šestipalcový paralakticky montovaný dalekohled s řadou pomocných zařízení. K propagaci astronomie vydal baron Kraus několik populárních pojednání ve velikém nákladu, které zdarma rozesílal každému, kdo projevil zájem o astronomii. Tato lidová hvězdárna byla vždy přístupná široké veřejnosti a baron Kraus byl vždy velmi potěšen, když se někdo dožadoval přístupu. Trpělivě, bez omrzení, vykládal a seznamoval s astronomií i nejprostší lidi. Horlivost barona Krause šla až tak daleko, že nakupoval u knihkupců knihy o astronomii a zdarma je posílal těm, kteří s jeho hvězdárnou dlouhodobě spolupracovali. Na jeho hvězdárně byla i bohatá knihovna, která obsahovala řadu vzácných starých tisků a knihy měly nádherné umělecké vazby. Archivovaly se zde i zprávy o přeletu velkých meteorů a pozorování sluneční činnosti. Kraus sám pozoroval a zakresloval především sluneční skvrny.
V těžkých poměrech první světové války vykonal mnoho k založení České astronomické společnosti a pomohl jí i finanční podporou. Angažoval se především při sestavování stanov budoucí Společnosti v roce 1917. Na své náklady nechal vytisknout prvních 100 výtisků stanov a také intervenoval za jejich schválení na místodržitelství.
Baron Artur Kraus zemřel 21. března 1930.
Další informace o Turistické známce získáte na:
HALMIL Blog
Astronomická společnost Pardubice
Turistická známka
Prameny textu o b.A.Krausovi:
Hvězdárna barona Artura Krause
Historická sekce ČAS
Astronomická společnost Hradec Králové – zpravodaj Povětroň S1/2004 |