Sputnik byl prvním z řady tisíců nejrůznějších těles vyslaných lidstvem do kosmu. Datem jeho startu začíná každoročně celosvětová oslava lidského umu při dobývání vesmíru – Světový kosmický týden (SKT). V tomto symbolickém týdnu se ve více než padesáti zemích světa, které se k tomuto programu přihlásily, koná řada vzpomínkových, vzdělávacích, propagačních a informačních akcí připomínajících lidem význam kosmonautiky pro jejich každodenní život. Světový kosmický týden (World Space Week) je ohraničen dvěmi daty významnými pro kosmonautiku. Již výše byl vzpomenut start první družice světa dne 4. 10. 1957. Druhým datem ohraničujícím Světový kosmický týden je 10. říjen 1967 – tento den vstoupila pod záštitou Organizace spojených národů v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, včetně Měsíce a dalších nebeských těles.
Česká republika se celosvětového týdne kosmonautiky účastní v roce 2007 již pošesté. Národním koordinátorem všech aktivit – přednášek, besed, výstav, novinových článků, webových projektů, … - je Česká kosmická kancelář (www.czechspace.cz). Na jejích webových stránkách je možné najít veškeré programy, které se v rámci SKT v České republice konají a které byly do přehledu aktivit nahlášeny (sekce „Vzdělávání“).
V letošním mimořádném roce, v roce 50. výročí vzniku kosmonautiky, jsou oslavy Světového kosmického týdne mnohem intenzivnější než v letech předcházejících. Kromě řady programů na národní úrovni se pod záštitou celosvětového organizátora – americké neziskové organizace World Space Week Association (www.spaceweek.org) uskuteční i několik projektů s celosvětovou působností. Devět mladých studentů z nejrůznějších zemí světa (mezi nimi i česká studentka Veronika Šímová ze Stříbra) bude mít příležitost vyzkoušet si ve Spojených státech při parabolickém letu speciálně upraveným letadlem beztížný stav a zažít alespoň na chvíli pocity, které mají kosmonauté při skutečném kosmickém letu. Dále bude ve výroční den startu Sputniku, 4. 10. 2007 po celém světě tato událost připomenuta organizováním dětských startů malých modelářských raket s nejrůznějšími druhy pohonu.
Mezi hlavní mediálně známé osobnosti, které svými jmény zaštiťují celosvětovou kampaň World Space Week, patří například astronaut Buzz Aldrin (druhý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce) nebo herec Tom Hanks. Organizace spojených národů, která aktivity Světového kosmického týdne celosvětově zaštiťuje a každoročně vydává prostřednictvím Úřadu OSN ve Vídni závěrečnou zprávu o Světovém kosmickém týdnu, připravila sérii speciálních kosmických známek připomínajících Světový kosmický týden a 50. výročí startu první umělé družice Země.
Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většinou nevnímáme. Světový kosmický týden má ukázat především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor, plný překvapení a nových možností.
Další informace o Světovém kosmickém týdnu je možné nalézt na adresách:
Milan Halousek
předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti a národní koordinátor programu Světového kosmického týdne - Česká kosmická kancelář
(kontakt: halousek@czechspace.cz, tel.: 602 153 564)
Tiskové prohlášení je možné stáhnout ve formátu MS Word |