logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Pozor, hrdinové jdou! aneb projekt HERO odstartoval 2008.03.06 18:18

Logo projektu HERO - High EneRgy Objects Pozorovatelům je představen nový pozorovací projekt HERO zaměřený na sledování zdrojů vysokoenergetického záření v optické oblasti. Zveřejněn byl i konkrétní pozorovací program a podklady pro sledování těchto 20 (prozatím) objektů.

Po dlouhých přípravách byl spuštěn projekt HERO, sledování zdrojů vysokoenergetického záření!

Na základě spolupráce s Doc. René Hudcem ze skupiny astrofyziky vysokých energií AsÚ AV ČR bylo vybráno 20 objektů, jež jsou zdroji rentgenového či dokonce gamma záření a jsou pod patrolou (nejen) družice INTEGRAL:

3C 66A And
V 347 Aql
FO Aqr
TT Ari
S5 0716+714 Cam
1ES 2344+514 Cas
8C 0149+710 Cas
V 709 Cas
V1727 Cyg
1ES 1959+650 Dra
1ES 0647+250 Gem
AM Her
HZ Her
Mrk 501 Her
BL Lac
3C454 Peg
4C 47.08 Per
GK Per
RX J0214.2+5144 Per
S5 0836+710 UMa

Jedná se jak o stelární zdroje v naší Galaxii, tak o extragalaktické zdroje - kvazary, blazary.

VŠICHNI POZOROVATELÉ JSOU SRDEČNĚ ZVÁNI K ÚČASTI NA PROJEKTU! Základní metoda pozorování výše uvedených objektů je dlouhodobý monitoring spočívající v pořízení malé série (5 - 10) měření každou noc. Ideální je monitoring ve filtrech BVRI, nebo alespoň v tolika filtrech, kolik jich máte k dispozici.

Pro každý objekt byla vytvořena mapka těsného okolí a vybrána jedna či dvě srovnávací hvězdy, pro něž je známa jejich hvězdná velikost ve fotometrických filtrech BVRI.

Pozorování zasílejte do databáze MEDÚZY v jejím formátu, při uploadu do databáze nezapomeňte psát název se zkratkou souhvězdí (pište S5 0716+714 Cam, RX J0214.2+5144 Per, atd.)

Nově byly vytvořeny www stránky projektu http://var2.astro.cz/hero. V tuto chvíli zde naleznete především podrobnosti o pozorovacím programu a vyhledávací mapky.

Chcete vědět více? Projekt HERO se představuje:

Jak si jistě mnozí z Vás již všimli, vznikl v tomto roce nový pozorovací projekt, který se směle postavil vedle dvou již běžících pozorovacích projektů – B.R.N.O. a MEDÚZA. Tento nový projekt se jmenuje HERO a jeho název představuje akronym, který lze vysvětlit jako High EneRgy Objects, tedy Objekty vysoké energie.

S myšlenkou začít u nás pozorovat tyto objekty vyzařující rentgenové a gamma záření přišel na 38. konferenci o výzkumu proměnných hvězd Doc. René Hudec a Dr. Vojtěch Šimon. Jejich přednášky zazněly v rámci diskusního bloku, který jsme tehdy na konferenci uspořádali za účelem zjistit nové trendy ve výzkumu proměnných hvězd.

Kataklyzmický systém - umělecká představa Aby Sekce PPH ČAS a potažmo naši pozorovatelé zůstali zaměřeni na objekty, jejichž studium je zajímavé pro astrofyziku 21. století, je nezbytné svléci železnou košili (rozumněj zvyk), který nás obepíná z minulosti a rozhlédnout se poctivě kolem sebe. Pozorování zákrytových dvojhvězd není jediný obor, kterému se pozorovatelé mohou věnovat. Na tento fakt jsme přišli již v roce 1996, kdy byl založen pozorovací projekt MEDÚZA, tedy sledování fyzických proměnných hvězd. V rámci tohoto projektu se pozorují především pulzující proměnné hvězdy a jen velmi malá skupina objektů, které jsou zajímavé i pro astrofyziku vysokých energií. Tato oblast je ve skutečnosti jedním z nejstudovanějších oblastí dnešní astrofyziky. Pokud tedy chceme zůstat v kontaktu s dnešní profesionální astronomií (a astronomy), musíme se věnovat i této různorodé a nesmírně zajímavé skupině objektů.

O jaké to skupině objektů to vlastně mluvíme? Můžeme ji rozdělit do dvou základních oblastí – stelární zdoje vysoké energie a extragalaktické zdroje vysoké energie.

Stelární, Galaktické objekty

Jedná se o dvojhvězdné objekty, které z různých příčin, různým způsobem a na různých vlnových délkách vyzařují rentgenové emise a gamma emise. Jedná se o

  • Kataklyzmické dvojhvězdy (Cataclysmic Variables, dále jen CV)
  • Málo hmotné rentgenové dvojhvězdy (Low Mass X-Ray Binaries, dále jen LMXRB)
  • Velmi hmotné rentgenové dvojhvězdy (High Mass X-Ray Binaries, dále jen HMXRB)
  • Nové typy objektů, dosud nezařazené

Extragalaktické zdroje

Kromě stelárních objektů, které se nachází v naší Galaxii zachytily v minulosti mnohé rentgenové satelity i zdroje nacházející se mimo vší pochybnost v kosmologických vzdálenostech a vyzařující rentgenové a gamma emise o ohromujícím výkonu:

  • Aktivní galaktická jádra (Active Galactic Nuclei, dále jen AGN)
  • Blazary
  • Optické protějšky a optické dosvity gamma záblesků (Gamma Ray Burst, dále jen GRB)
  • Extragalaktické supernovy
  • Svítivé modré proměnné v cizích galaxiích (Luminous Blue Variables, dále jen LBV)

Objekty vysoké energie (High Energy Astrophysics objects), které jsou předmět zájmu dnešní astrofyziky a je žádoucí jim věnovat větší observační úsilí.

Obecná doporučení jak pozorovat:

  1. Dlouhodobý monitoring objektů, které jsou v pozorovacím programu družice INTEGRAL. Stačí 1 bod za noc.
  2. Koordinované optické (BVRI) pozorování s pozorováním vysokoenergetických družic INTEGRAL, SWIFT, XMM-Newton, Chandra, AGILE, SUZAKU. Intentizvní časová fotometrie v okamžiku pozorování družicí.
  3. Okamžité pozorování na základě alertu z družic – převážně GRB.
  4. Optická identifikace a optické studium nově objevených vysokoenergetických zdrojů (rychlá fotometrie + dlouhodobé sledování pole; spektroskopie – možno i nízkodisperzní).

Satelity, které se věnují vysokoenergetické oblasti a odkazy na jejich observační plány – rozvrhy:

V blízké budoucnosti přibude do našeho serveru var.astro.cz přehledná on-line čtečka všech těchto rozvrhů a bude poskytovat pozorovatelům okamžitě přehled kdy budou sledovány které objekty.

Rovněž bude brzy zaktivována služba zasílání upozornění na vzplanutí záření gamma – GRB.

Družice, které hlídají GRB vzplanutí – Ulysses, Integral, Swift, XTE a HETE.

Článek převzat ze stránek Sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS (časopisu e-Perseus)

  Brát Luboš   Zobrazeno: 6412x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce