logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Co nového okolo Phoenixe 2008.10.02 08:31

Pohled z Phoenixe Životnost sondy byla původně stanovena na pouhé 3 měsíce. Teď už na Marsu funguje bezmála 130 dní a neustále nás má čím překvapit. Její největší úspěch se jí bezpochyby podařil koncem července, kdy definitivně dokázala existenci vody na Marsu. A teď zase přišla s padajícím sněhem a důkazem, že se minerály v minulosti dostaly do kontaktu s tekutou vodou.

Laserový přístroj určený ke zkoumání vlivů atmosféry Marsu na jeho povrch zaregistroval asi 4 km nad sondou sníh, snášející se z mraků. Bohužel se rozpouští ještě předtím, než dopadne na povrch. Vědci nešetřili uznáním. Něco takového na Marsu ještě neviděli, nyní hledají stopy, jestli sníh přece jen nepadá až na povrch planety.

Dalším bezesporu velkým úspěchem v poslední době bylo podání důkazu, že minerály, které zkoumala, kdysi přišly do kontaktu s kapalnou vodou. Byl v nich totiž zásluhou přístrojů TEGA a MECA nalezen uhličitan vápenatý a možná také částečky jílu. Většina uhličitanů a jíl se na Zemi tvoří pouze za přítomnosti kapalné vody. Připomínám, že v přístroji TEGA jsou vzorky rozpáleny až na 1000°C a unikající plyny jsou analyzovány. Při analýze vzorků byl identifikován oxid uhličitý. Teplota v TEGA byla navíc porovnána se známou teplotou, při které se rozkládá uhličitan vápenatý a uvolňuje se oxid uhličitý. Přístroj MECA provádí tzv. mokrou analýzu. Ze Země si s sebou Phoenix přivezl půl kilogramu ledu, který rozpouští na vodu a s tou smíchává vzorky. Při analýze hornin byl pozorován srážecí efekt charakteristický pro uhličitan vápenatý.

Phoenix na Marsu tráví svůj pátý měsíc. Jeho fungování po přistání bylo plánováno pouze na 3 měsíce z toho důvodu, že po tu dobu v této polární oblasti planety vůbec nezapadalo Slunce. Nyní už Phoenix prožívá více než 4hodinové noci, kdy je Slunce pod obzorem, tím pádem jeho solární baterie dodávají čím dál méně energie. Na konci října už jí bude tak málo, že sonda nebude moci používat robotickou paži s lopatkou na sběr vzorků a činnost ukončí pravděpodobně na konci roku. Předtím než k tomu dojde, vědci chtějí aktivovat mikrofon sondy, aby spojení s ní nebylo přerušeno úplně.

Zdroje:

  Straka Vít   Zobrazeno: 6964x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce