logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Astronomický software 8 - PEA 2009.01.08 08:42

Program PEA POSEC: Tentokrát je článek věnovaný astronomickému softwaru vyjímečný. Je totiž věnován programu z „domácí dílny“. Pomocí tohoto nástroje lze snadno a rychle otestovat kvalitu vaší montáže.

Prakticky každá montáž díky výrobním nepřesnostem trpí kolísáním rovnoměrnosti chodu při sledování objektů na obloze. Pro měření tohoto „kolísání“, tzv. periodické chyby, montáže existuje celá řada výborných programů. Vesměs mají společné, že vyhodnocují záznam pokynů při navádění montáže na hvězdu na obloze. Jeden program se však této koncepci poněkud vymyká. Pro vyhodnocení chyby montáže totiž oblohu vůbec nepotřebuje.

Tímto softwarem je PEA – Periodic error analyser.

Program neoplývá nadbytkem funkcí (často zbytečných) na které jsme zvyklý u profesionálních nástrojů. Je celý zaměřen k jedinému účelu: rychlému vyhodnocení chyby montáže.

Program PEA Program je koncipován jako průvodce, který Vás provede celým procesem vyhodnocení chyby montáže. Vlastní princip vyhodnocení byl nastíněn na našem serveru již dříve. Spočívá ve vyhodnocení jasové stopy umělé hvězdy. Pro celé vyhodnocení tedy potřebujete pouze záznam stopy umělé hvězdy a popř. i temný (DARK) a homogenizační (FLAT) snímek.

Mimo určení periodické chyby montáže program umožňuje stanovit z vyhodnoceného signálu i spektrum periodické chyby montáže a simulovat rozložení jasu hvězdy na pixelech detektoru (resp. průřez rozložení jasu hvězdy). Rovněž máte možnost si získané průběhy vyhladit (prostým průměrováním sousedních bodů) a získaný průběh využít pro korekci periodické chyby (PEC).

Program PEA Program je primárně určen k rychlému orientačnímu stanovení kvality paralaktické montáže. Lze jej však přirozeně využít i pro stanovení rovnoměrnosti chodu i altazimutální montáže.

V obou případech (jak ostatně již z vlastní metody měření vyplývá) neočekávejte velmi vysokou přesnost měření. Při vhodně zvolených parametrech ohniskové vzdálenosti dalekohledu (objektivu) je však více než dostatečná pro posouzení kvality montáže, popř. generaci průběhů periodické chyby nutných pro korekci periodické chyby montáže.

Podrobnější návod práce s PEA je připojen ve formě PDF souboru v instalačním souboru.

Periodic error analyser je freeware a můžete si jej zdarma stáhnout na webu Přístrojové a optické sekce ČAS v sekci Download. Instalace programu je velmi snadná. Postačuje rozbalit stáhnutý soubor na libovolné místo na disk.

  Řehoř Zdeněk   Zobrazeno: 5746x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce