logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Zapojte se do celosvětového projektu GLOBE at Night 2009 2009.02.05 11:43

Zapojte se do celosvětového projektu Globe at Night Letos již druhým rokem se můžete zapojit do celosvětového projektu Globe at Night 2009, který pomáhá laickým způsobem zmapovat míru světelného znečištění na naší planetě. K tomu, abyste se zapojili, je potřeba pouze najít souhvězdí Orion a pomocí přiložených mapek na informačním letáku brněnské hvězdárny nebo na oficálním webu projektu pozorovat od 16. do 28. března 2009 nejslabší okem viditelné hvězdy zmíněného souhvězdí.

Projekt GLOBE at Night je tu už druhým rokem. Klade si za cíl nashromáždit co nejvíce pozorování jasu noční oblohy a zmapovat tak světelné znečistění na celém světě. Jeho přínosem je nejen možnost se do něho zapojit a naučit se tak jednoduchým způsobem pozorovat noční oblohu, ale i pochopit současný globální problém světelného znečištění. To totiž zdaleka netrápí jenom hvězdáře, ale – jak se poslední dobou ukazuje – širokou veřejnost i přírodu okolo nás. Unikátní je projekt i v tom, že svá pozorování můžete porovnat s ostatními z celého světa. Stačí je odeslat na adresu www.globe.gov/GaN/report.html a pak se už jen najít mezi ostatními na webu www.globe.gov/GaN.

Českým zaštiťovatelem projektu je brněnská hvězdárna. České propozice a další informace proto naleznete na jejím webu, konkrétně na http://globe.hvezdarna.cz.

  Dušek Jiří   Zobrazeno: 5503x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce