Smyslem týdenního setkání zájemců o astronomii a jejich rodin je umožnit jim společný pobyt pod oblohou. Ten je samozřejmě spojen s výměnou zkušeností a to nejen z konstruování amatérských dalekohledů, ale především z pozorování a fotografování oblohy atp. Možnost účasti rodinných příslušníků (dětí, manželky, manžela, vnoučat atd., případně i přátel) pak skýtá naději, že rodina v tomto případě "nedoplatí" na náročného koníčka, ale naopak bude mít možnost seznámit se s astronomií blíže, podívat se na oblohu dalekohledem a navíc strávit osm prázdninových dnů v krásném a klidném prostředí. Vedle astronomického programu se dostane samozřejmě i na jiná témata a paralelně s programem pro dospělé připravujeme i program dětský.
Letošní zaměření Dovolené s dalekohledem bylo záměrně zvoleno zcela neutrálně. S ohledem na probíhající Mezinárodní rok astronomie (IYA) se budeme snažit nabídnout Vám co nejširší paletu přednášek, ale i námětů pro pozorování. Každý účastník se bude věnovat právě tomu, co jej zajímá a může s danou oblastí seznámit i ostatní. Velkou výhodou by měl být Měsíc krátce před novem s vysokou deklinací, takže na začátku našeho pobytu bude možné věnovat se i tomuto, jinak ne příliš populárnímu objektu. Hned v sobotu 23. 8. před půlnocí bude Měsíc zakrývat Plejády. Během dalších nocí už ale Měsíc uvolní místo jiným objektům. Můžeme tak maximálně využít naši přítomnost v oblasti, ve které je umělé světelné znečištění minimální.
Každý si volí cíl a délku pozorování podle své chuti a možností. Na obloze se nám bude předvádět planeta Jupiter, doznívat bude také maximum meteorického roje Perseid, podporovaných několika nevýraznými roji. Svoji nádheru nám jistě předvede i letní a později v noci i podzimní a zimní obloha s nepřebernou nabídkou objektů vzdáleného vesmíru. Ve dne jistě mnoho dalekohledů nasměruje svůj pohled na naši hvězdu – Slunce a možná na planetu Venuši. K dispozici budou efemeridy a základní informace o různých pozorovatelských programech (zákryty hvězd tělesy sluneční soustavy, proměnné hvězdy,…). Na základě námětů, získaných při našich předchozích setkáních, bude každý jasný večer organizována asi hodinová akce „A teď se podíváme na ...“. Teleskopy co největšího počtu účastníků se současně namíří na předem vybraný objekt, aby bylo možné porovnat, jak je tento objekt pozorovatelný různými dalekohledy. Bude to zajímavé srovnání, neboť na pozorovací louce se jistě jako vždy sejdou desítky dalekohledů všech mohutností a konstrukcí.
Ubytování je zajištěno v dřevěných chatkách se třemi lůžky (1 lůžko a 1 palanda). Ve všech chatkách je elektřina. V samostatné přilehlé budově jsou WC, umývárna a sprchy s teplou vodou. Další ubytování je k dispozici v hlavní trojpodlažní zděné budově ve dvou až šestilůžkových pokojích. Na každém patře jsou společné WC, umývárny a sprchy. V samostatném křídle hlavní budovy je k dispozici jídelna, přednáškový sál a společenská místnost. Stravování je společné (snídaně, oběd, večeře). Specialitou je snídaně podávaná po velkou část dopoledne (8 až 10 hod) a za jasného počasí jednoduchá půlnoční večeře pro pozorovatele.
Tábor je celý oplocený s možností uzamčení všech tří vstupních bran. Dalekohledy budou umístěny na prostorné travnaté ploše – fotbalovém hřišti. Do tábora je přístup autem, je zde i možnost parkování (týdenní poplatek za auto je 100,- Kč). Nejjednodušší spojení hromadnou dopravou je přes Plzeň autobusy vyjíždějícími z Centrálního autobusového nádraží směrem na Karlovy Vary. Od vybraných spojů budeme organizovat dopravu auty organizátorů z Úněšova do Melchiorovy Huti.
Jednotná cena za 8 pobytových dní (22. 29. 8. 2009) je 2800,- Kč. Částka zahrnuje ubytování včetně lůžkovin s povlečením, celodenní stravu, provozní náklady (zásobování, přednášky, ...), přítomnost zdravotnice v táboře, pojištění účastníků (na přihlášce musí být uvedeno Vaše rodné číslo - bez tohoto údaje organizátoři nemohou pojištění zajistit). Kvůli způsobu placení není možné brát ohled na pozdní příjezd či předčasný odjezd účastníků. V takovém případě bohužel nelze vracet peníze za nevyužité služby.
Chcete-li se přihlásit, můžete tak učinit nejpozději do 13. března 2009. Přihlášky přijímáme v elektronické podobě nebo poštou na níže uvedených adresách obou pořadatelů:
Karel Halíř, Hvězdárna
Voldušská 721
337 11 Rokycany
halir(zavinac)hvr.cz
nebo
J. Majorová, HaP hl.m. Prahy
Petřín 205
118 46 Praha
majorova(zavinac)observatory.cz
Více na webu hvězdárny v Rokycanech.
|