logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Cesta do centra Galaxie
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Výstava Vesmír - dobrodružství objevů 2009.02.16 13:11

Výstava - leták Exteriérovou výstavu Vesmír - dobrodružství objevů, na které se v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 podílely Akademie věd ČR, Hlavní město Praha, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR, můžete shlédnout na piazzetě Národního divadla v Praze mezi historickou budovou a Novou scénou, a to do konce března. Výstava je zdarma přístupná 24 hodin denně, v noci je osvětlena.

Výstava velkoformátových fotografíí "Vesmír - dobrodružství objevů" obsahuje 48 velkorozměrových fotografií vesmírných objektů od těles Sluneční soustavy až po vzdálené galaxie o rozměrech 2 x 2 m s českým a anglickým popisem. Doporučujeme široké veřejnosti i školám! Výstavu spolupořádá Hlavní město Praha, Akademie věd České republiky, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR., v.v.i. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Výstava bude v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

Výstava začíná v naší Sluneční soustavě, kde jsou planety a menší tělesa upoutány na svých oběžných drahách okolo Slunce gravitací. V další kapitole se seznámíte s životem hvězd od jejich zrození až po jejich smrt. Také se dozvíte, jak hvězdy ovlivňují své okolí, jak hvězdné větry a záření formují mlhoviny do roztodivných tvarů, a budete svědky výbuchů supernov. Spatříte galaxie, základní stavební kameny vesmíru. Výstava vás provede naším hvězdným domovem – Mléčnou dráhou – čítajícím stovky miliard hvězd. Uvidíte i další hvězdné ostrovy – galaxie různých tvarů a velikostí. Některé žijí v izolaci, jiné se vzájemně ovlivňují, podporují a rostou. Výstava je doprovázena úryvky z české literatury.

Autoři:

Guillermo Tenorio Tagle. Pracuje v Národním ústavu pro astrofyziku, optiku a elektroniku (INAOE, Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica) v Pueble, Mexiko.

Enrique Pérez. Pracuje v Andaluském astrofyzikálním ústavu (Instituto de Astrofísica de Andalucía) se sídlem v Granadě, Španělsko.

Spolupráce:

  • Astronomický ústav AV ČR, v. v .i.
  • Akademie věd České republiky
  • Hlavní město Praha
  • Národní divadlo
  • Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica, México
  • Instituto de Astrofísica de Andalucía, España
  • Consejo Superior de Investigaciones Científicas, España
  • Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología, México
  • Instituto de Astrofísica de Canarias, España
  • Instituto de Astronomía, UNAM, México
  • Direccion General de Divulgación de la Ciencia, México

Podle španělské verze upravil Jan Palouš. Překlad Petr Kubala. Návrh výstavy Jan Němeček (Studio Olgoj Chorchoj), grafická úprava Anna Issa Šotolová. Dále spolupracovali: Jiří Bičák, Jiří Grygar, Montserrat Válar Martin, Silvia Torres Peimbert, Casiana Muňoz Tuňón, Esperanza Carrasco, José Miguel Rodriguez Espinosa a José Franco.

Odkazy:


  IYA 2009   Zobrazeno: 6154x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce