logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Záznam online přenosu přistání Sojuzu TMA-13 2009.04.08 06:49

Zajišťování kabiny Sojuzu po přistání Začínáme v 8:00, v 8:24 proběhne zážeh, jež Sojuz zpomalí a navede do atmosféry, přistání ve středním Kazachstánu je pak naplánováno na 9:16. Tato stránka se neaktualizuje sama, dělejte to prosím průběžně vy.

Doporučené odkazy:

Fincke a Lončakov po výstupu z lodi 9:29:Dnes ve 14 hodin bude NASA TV vysílat záznamy výstupu posádky ze Sojuzu a aktivit v místě přistání, ve 21 hodin pak rozhovor s Mikem Finckem a záznamy uvítání posádky ve Hvězdném městečku. Děkujeme za pozornost.





Ruské řídící středisko po přistání Sojuzu 9:22:Takže máme za sebou další úspěšné přistání kosmické lodi Sojuz, přistání bylo hladké, modul dosedl do stepí Kazachstánu ve správné poloze. Posádka za asistence posádek helikoptér vystoupí z kabiny a bude usazena do sklápěcích křesel, aby se začala readaptovat na zemskou gravitaci. Dnes k večeru by měla dorazit zpět do Hvězdného městečka.

9:16:Touchdown! Sojuz TMA-13 s posádkou Expedice 18 a turistou Simonyiem je doma

9:16:30 sekund do přistání, Sojuz spatřen z místa předpokládaného dopadu.

9:15:Výška 500 m nad povrchem Země.

9:12:Čas přistání upřesněn na 9:16:29 SELČ.

Sojuz TMA-13 se snáší na padáku do stepi 9:09:Kromě padáků se o zbrždění kabiny stará také 6 motorů na tuhá paliva, které jsou zažehnuty jen několik sekund před přistáním, umožní modulu dosednout rychlostí asi 1,5 m/s.

9:06:Vše vypadá dobře, Sojuz je očekáván v místě přistání helikoptérami s lékaři a astronauty.

9:02:V těchto chvílích je vysílán příkaz k otevření padáků. Nejprve dva menší rozevřou stabilizační padák, ten je pár minut před přistáním odhozen a nahradí ho hlavní padák, jež loď zpomalí na 7 m/s.

8:56:Sojuz vstoupil do atmosféry, vše vypadá dobře.

8:53:Návratový modul se nyní oddělil od zbytku lodi. Orbitální modul jakožto i servisní sekce shoří v atmosféře, jediná část Sojuzu, která návrat (snad) přežije bude návratový modul s kosmonauty.

8:44:Loď klesá do atmosféry, v místě přistání i na možných destinacích, kam by loď dopadla v případě balistického sestupu ji už očekávají helikoptéry se specialisty a lékaři.

Řídící středisko ruských kosmických letů v Korolevu sleduje sestup Sojuzu 8:39:Poslední přistání Sojuzu sice proběhlo hladce ale předcházely mu dva nebezpečné balistické sestupy, kdy se od návratového modulu neoddělila pomocná sekce. Problém se řeší, dnes snad půjde vše bez problémů. Mike Fincke prohlásil, že "Sojuz je dobrý a spolehlivý a návrat v něm bude zajímavý a zábavný".

8:31:Do zemské atmosféry by měl Sojuz vstoupit okolo 8:52. Pár minut předtím dojde k rozdělení jeho tří modulů (návratový, orbitální sloužící ke spojení se stanicí a pomocná sekce).

8:29:Zážeh právě skončil, trval 4 minuty 21 sekund. Všechno zatím vypadá dobře.

8:24:Kosmická loď Sojuz právě zažehla hlavní motor proti směru letu, tím zpomalí, ztratí kruhovou rychlost a začne padat do atmosféry.

8:18:Sojuzu velí letový inženýr Expedice 18 Jurij Lončakov, sedící v prostředním křesle návratového modulu, po jeho levé ruce zaujal místo velitel Expedice 18 Mike Fincke a pravé křeslo obsadil dvojnásobný kosmický turista Charles Simonyi.

Šťastnou cestu a nashle zpátky na Zemi 8:10:NASA TV právě reprízuje rozloučení obou posádek před uzavřením průlezů a odpojením Sojuzu od ISS. To proběhlo hladce v 5:55 ráno, o 6 minut později Sojuz provedl separační zážeh, díky němuž se vzdaluje od stanice, v 8:24 by měl 19 km od ní provést onen zážeh pro navedení do atmosféry.

8:05:Vítejte u dnešního přenosu přistání ruské lodi Sojuz s 18. základní posádkou ISS, Sojuz se právě vzdaluje od ISS a připravuje k zážehu, jež jej navede do atmosféry.

  Straka Vít   Zobrazeno: 8546x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce