logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
HST pozoroval objekt, který vybrala veřejnost 2009.04.15 08:30

Galaxie Arp 274 Během několika měsíců měli lidé jedinečnou příležitost zvolit program Hubblova vesmírného dalekohledu. NASA přišla s projektem, díky kterému mohla veřejnost svým hlasováním rozhodnout, na co se Hubblův dalekohled podívá. Aby tvůrci projektu usnadnili rozhodování a umožnili zapojení široké veřejnosti, zúžili výběr na šest objektů, z nichž každý byl velice zajímavý. Už od prvních dní soutěže jasně vedl šestý objekt a nakonec také vyhrál.

Lidé mohli vyvírat ze tří mlhovin, pak dvou různých galaxií. Zaujal ale objekt číslo 6. Tím objektem byly v jednom zorném poli hned dvě spirální galaxie Arp 274 v souhvězdí Panny. Zajímavé bylo, že právě procházejí vzájemnou srážkou a to asi přilákalo pozornost hlasujících, kterých bylo v celé soutěži 140 000. Hubblův dalekohled tedy během 100 hodin astronomie, které probíhaly od 2. do 5. dubna, neřídili vědci, ale veřejnost. Vesmírný dalekohled snímek úspěšně pořídil a prohlédnout si ho můžete tomto článku.

Hned první analýza obrázku ve vysokém rozlišení ukázala zajímavé a nečekané věci. Na snímku nejsou galaxie jen dvě, ale tři. Navíc se zdá, že se vůbec neovlivňují, že ve skutečnosti jsou od sebe hodně daleko a na oblohu se nám jen náhodou promítají do skoro stejného směru. Možná, že veřejnost je tím částečně zklamána, ale věda se raduje, protože tento případ pěkně dokumentuje, jak novější a o mnoho dokonalejší pozorování může uvést naše chybné předpoklady na pravou míru.

Zdroj: http://youdecide.hubblesite.org

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 7405x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce