logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Štefánikova hvězdárna a Návrat na Měsíc 2009.07.19 06:50

Štefánikova hvězdárna v Praze Štefánikova hvězdárna pořádá u příležitosti 40. výročí přistání člověka na Měsíci speciální výstavu, jejímž hlavním exponátem bude vzorek měsíční horniny dopravený na Zemi posádkou lodi Apollo 11. Jedná se o jediný vzorek, který je v naší zemi k dispozici.

Tento vzorek daroval tehdejší Československé socialistické republice prezident USA Richard Nixon a Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy jej na výstavu zapůjčil Vojenský historický ústav, kde je jinak vzorek deponován. Součástí výstavy je i česká vlaječka, která byla spolu s prvními lidmi dovezena na povrch Měsíce a zpět.

Dalšími atraktivními exponáty jsou dva vzorky vzácných měsíčních meteoritů, které na povrch Země dopadly poté, co byly vymrštěny do kosmického prostoru dopadem tělesa na povrch Měsíce. Jeden z dvojice vystavovaných meteoritů patří k typu, který se na celém světě vyskytuje v pouhých deseti exemplářích!

Součástí výstavy je mimo jiné i model rakety Saturn V, která na cestu k Měsíci vynesla kosmické lodi Apollo, a model otisku boty, jenž na povrchu Měsíce zanechal Neil Armstrong, první člověk na Měsíci.

Výstava je otevřena od 21. 7. do 23. 8. 2009. Na výstavu není vybíráno žádné zvláštní vstupné.

Jako doplněk výstavy uvádíme každý den od 16 hodin pořad "Měsíc – sen a skutečnost", v období od 28. 7. do 6. 8. je do programu zařazeno i pozorování Měsíce dalekohledy hvězdárny.

  redakce   Zobrazeno: 5507x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce