logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Simulátor světelného znečištění 2009.10.29 06:50

Špatné lampy přezáří hvězdy a oslní lidi Na internetu je dostupný jednoduchý simulátor světelného znečištění Britské astronomické společnosti. Ve flashové aplikaci je možno přidávat různý počet lamp kliknutím do místa, kde má být lampa umístěna, posunovat lampy a měnit jejich typ. Na vlastní oči pak uvidíte, jaký vliv má zvolený typ lampy na kvalitu noční oblohy.

Stále se zhoršující stav noční oblohy vyburcoval lidi i ve Velké Británii. Také tam se diskutuje nad dopravními nehodami způsobenými oslněním řidičů nebo nad vlivem nočního světla na rakovinové bujení lidských buněk. Podle odhadů mrhá Velká Británie vlivem špatného osvětlení každý rok 1 miliardu euro a jen 10 % obyvatel má vůbec šanci vidět krásy noční oblohy. V Británii si problém začíná uvědomovat i politická sféra. Nedávno svou podporu snaze o zachování temné oblohy vyjádřilo i národní shromáždění ve Walesu (obdoba parlamentu).

Při tom stačí postavit místo současných lamp lampy jiné a situace se v mnohém zlepší. Aby každý pochopil rozdíl mezi "špatnou" a "dobrou" lampou, vytvořil Dan Nixon interaktivní simulátor světelného znečištění. Flashová aplikace graficky ukazuje, jak pouliční osvětlení ovlivňuje své okolí a jak různé druhy lamp působí různou úroveň světelného znečištění.

Simulátor umožňuje umístit libovolný počet lamp kamkoli na snímek ulice s domem, velkým stromem a astronomem. Podle počtu a kvality lamp pak jsou hvězdy na obloze i s Měsícem viditelné dobře nebo špatně. Jednoduché rozhraní umožňuje kliknutím myši umístit lampu v libovolné výšce nad úrovní krajiny a měnit mezi třemi druhy lamp, resp. stínítek. Simulátor pak věrně zobrazuje, co se s oblohou děje.

Návod:

  • Kliknutí - umístí se "špatná" lampa do místa kliknutí
  • "Chycením a táhnutím" zdroje světla v lampě, lze lampu libovolně posouvat
  • Kliknutím na lampu se přepne kulová (špatná) lampa na polokulovou (stále nedostatečná) a dalším kliknutím na plně cloněnou (dobrá).

Porovnání ze simulátoru:

Špatně osvětlená ulice

Dobře osvětlená ulice

Podle rozlišení monitoru lze vybrat ze tří rozměrů simulace. small (1024x768), medium (1280x1024), large (1600x1200).

Odkaz na simulátor Britské astronomické společnosti

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 7308x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce