logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Plazma ve vesmíru online 2009.11.25 15:40

Plazma na Slunci (sonda TRACE 19. 7. 2000 ve 23:30 UT) Přednášku prof. Petra Kulhánka na téma "Plazma ve vesmíru" si můžete kdykoli přehrát online v unikátní aplikaci ČRo Leonardo. Přednáška přináší kromě zvukového záznamu obrázky a animace použité v prezentaci.

Co je plazma a jak se chová? Co je sluneční vítr? Co chrání Zemi před Sluncem? Jak vzniká polární záře? Kde je severní magnetický pól Země? Jsou v polární záři duchové? Odpovědi právě na tyto otázky najdete v přednášce prof. Petra Kulhánka z FEL ČVUT.

Přednáška Přednášku přehrává internetová flashová aplikace, která byla naprogramována speciálně pro potřeby Českého rozhlasu. Základem přednášky je samozřejmě zvukový záznam. Ten běží po celou dobu bez přerušení. Ovšem v hlavním okně aplikace můžeme vidět přesně to, co viděli návštěvníci přednášky. Tedy stejné obrázky a animace, které jsou v přednášce popisovány. Jejich objevování se je načasováno, aby se dělo ve stejnou dobu, kdy o nich přednášející hovoří. Díky tomu je také možno si v obrázcích listovat kamkoli dopředu i zpět v přednášce a zvukový záznam se tomu přizpůsobí, tzn., že po kliknutí na jakýkoli obrázek slyšíte vysvětlení toho, co je na něm zobrazeno. Logičtější je samozřejmě poslechnout si přednášku od začátku do konce, aby neunikly některé souvislosti.

Obrázky lze kliknutím na příslušné ikony zvětšovat a zmenšovat. K dispozici je také seznam kapitol. Ovládání hlasitosti a možnost přehrání na celé obrazovce je pak samozřejmostí.

Přednáška prof. Petra Kulhánka byla přednesena na putovní výstavě FUSION EXPO 2007. Doplňovala další přednášky o řízené termojaderné fúzi, ve které hraje klíčovou roli právě udržení plazmatu. Přednáška se zaměřuje na plazma jako čtvrté skupenství hmoty, které se vyskytuje na Zemi a především ve vesmíru.

Přednášku si můžete přehrát na stránkách Českého rozhlasu Leonardo (www.rozhlas.cz/leonardo).

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 7490x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce