logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Vojenská agentura se zabývá řešením problému kosmického smetí 2009.12.13 12:18

leodebris.jpg Tento týden se ve Washingtonu konala konference o možnostech řešení narůstajícího problému kosmického smetí na oběžné dráze okolo Země. Pořadateli byly NASA a Pentagon, který také uvažuje o svém zapojení do vyvíjení technik, které by v budoucnu mohly s vyčištěním oběžné dráhy pomoci.

Setkání se zúčastnilo okolo 300 lidí z NASA, Pentagonu, Evropské kosmické agentury, dále tu byli k vidění představitelé Ruska a Japonska. Skupina diskutovala o nejrůznějších možnostech "uklízení" na oběžné dráze, včetně použití laserů, slunečních plachetnic, svazování fragmentů kosmického smetí anebo jeho přesun na méně používanou oběžnou dráhu. Tato problematika ale rozhodně není jednoduchá, snahy o odstraňování kosmického odpadu z vesmíru se objevily už v 70. letech ale pokaždé padly kvůli technickým nebo ekonomickým překážkám. Několik návrhů na vyčištění oběžné dráhy se jeví jako technicky proveditelné ale mohou opět narazit na potíže s financováním. A toto si chce vzít za úkol Pentagon. Jeho studie nám má ukázat technicky a ekonomicky schůdné cesty k vyřešení problému kosmického odpadu. To je podle odborníků pouze jediné: nějakým způsobem jej dostat pryč z oběžné dráhy.

Situace je vážně alarmující. V současné době se na nízké oběžné dráze nachází asi 15 000 objektů větších než 10 cm, jedná se o zbytky nebo celky vysloužilých satelitů a vyhořelé stupně nosných raket. A to nepočítáme stovky tisíc fragmentů menších než dlaň, z nichž některé jsou tak malé, že nemohou být sledovány radary. Situace se výrazně zhoršila dvakrát za poslední tři roky. V lednu 2007 Čína v rámci testu zbraně proti satelitům zničila vlastní meteorologickou družici, čímž na oběžné dráze vytvořila oblak, čítající 3000 kusů smetí. Letos v únoru zase došlo na nízké oběžné dráze ke kolizi nefunkčního ruského satelitu a americké komunikační družice, přičemž vzniklo 2000 nových trosek.

Podle odborníků bude toto číslo růst. Při aktuálním stavu kosmického smetí na oběžné dráze se podobné kolize dají očekávat každých zhruba pět let, během tohoto století by k tomu docházelo čím dál častěji. Světové kosmické agentury přijaly pravidla, které mají situaci zlepšit. Týkají se snížení pravděpodobnosti orbitálních kolizí a stanovují zákony pro zacházení s vysloužilými satelity. Tady také může nastat problém. Satelit, nyní létající na oběžné dráze jako nefunkční, je majetkem státu, jež jej vypustil, takže při jeho likvidaci by mohla být nutná mezinárodní dohoda.

407723main_s129e009317_hires.jpg Kosmické smetí je jedním z nejpalčivějších problémů současné kosmonautiky. Zbytky starých družic ohrožují ty aktivní a do nebezpečí kolize se často dostává i Mezinárodní kosmická stanice, neustále obydlena posádkou. K žádné kolizi zatím naštěstí nedošlo. Kvůli kosmickému smetí byla dokonce málem zrušena poslední mise k Hubbleovu teleskopu, jež se uskutečnila letos v květnu. Odborníci se shodují, že čím rychleji se něco podnikne, tím lépe. Jinak se situace bude jen zhoršovat.

Zdroj:
www.spaceflightnow.com

  Straka Vít   Zobrazeno: 6447x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce