"Až doposud byl teplejší prach, objevený kolem jiných hvězd, svým složením velmi podobný materiálu planetek nebo komet ve Sluneční soustavě," říká Dr. Carl Melis, vedoucí skupiny astronomů. "Nově objevený prach v okolí vzdálené hvězdy je zcela odlišný." Carl Melis o tomto objevu informoval ve Washingtonu na 215. konferenci Americké astronomické společnosti.
Hvězda známá jako HD 131488 je obklopena teplým prachem v oblasti, označované jako terestrická zóna planet. "Co dělá hvězdu HD 131488 ve skutečnosti unikátní, je přítomnost neznámého druhu prachu, uvolněného zřejmě při srážce těles, stejně tak jako přítomnost studeného prachu daleko od hvězdy," říká Dr. Benjamin Zuckerman, profesor fyziky a astronomie na UCLA, který je spoluautorem výzkumné práce. "Tyto dva charakteristické znaky odlišují hvězdu HD 131488 od jiných hvězd, u kterých byl rovněž získán důkaz přítomnosti velkého množství prachu v místě předpokládaného výskytu terestrických planet."
K pozorování hvězdy HD 131488 v oboru infračerveného záření astronomové použili přístroj nazvaný T-ReCS, instalovaný na dalekohledu South Gemini Observatory. Výzkumníkům poskytl data, která byla použita k analýze teplého prachu v oblasti v těsné blízkosti hvězdy. "Je typické, že prach či drobné úlomky materiálu v okolí našeho Slunce či jiných hvězd obsahují především různé druhy olivínů, pyroxenů či křemičitanů, tedy minerálů obvykle se vyskytujících na Zemi," říká Melis. "Prach v okolí hvězdy HD 131488 je ale naprosto odlišný."
Melis se svým týmem spolupracovníků je toho názoru, že přijatelným vysvětlením pro nezvykle velké množství teplého prachu je fakt, že se jedná o pozůstatek nedávné kolize dvou kamenných planetárních těles. Takováto srážka by poskytla odpovídající množství prachových částic, které je potřebné k vysvětlení získaných výsledků pozorování.
Ačkoliv prach záhadného složení je u hvězdy HD 131488 lokalizován do vzdálenosti srovnatelné se vzdáleností Země od Slunce, tým vědců rovněž objevil studený prach ve vzdálenosti zhruba 45krát větší. Tato oblast vnějšího prachu je určitým analogem Kuiperova pásu ve Sluneční soustavě, což je oblast za drahou planety Neptun, kde kolem Slunce krouží velké množství těles menších rozměrů.
Hvězda HD 131488 se nachází v souhvězdí Kentaura a je 3krát hmotnější a 33krát svítivější než Slunce. Hvězda je součástí velké hvězdotvorné oblasti na jižní obloze, která je známá jako asociace Centaurus-Lupus, která je tvořena hvězdami, jejichž stáří se pohybuje kolem 10 miliónů roků. To je ve velkém kontrastu se stářím Slunce, které je 4,6 miliardy roků.
Zdroj: www.gemini
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí |