V pátek 29. ledna 2010 Vás na pardubické hvězdárně čeká skutečně mimořádně pestrý program. Zveme Vás na Den otevřených dveří od 9 hodin do 21 hodin. Při této příležitosti bude promítání všech pořadů pardubické hvězdárny (Turecko v záři i ve stínu, Tajemná zatmění, Kometa století, Za černým Sluncem do Ruské velkozemě), výstava "Z našich expedic za zatměními Slunce", přednáška pro veřejnost, nepostradatelné pozorování oblohy v případě jasného počasí a v dopoledním bloku si na své příjdou i ti nejmenší. Rozhodně si toto datum poznamenejte do kalendáře a přijďte se podívat!
Program:
9:00 - 12:00
Ve velkém sále DDM Delta audiovizuální pořady pro děti a mládež (ve smyčce)
Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce a Venuše; za špatného počasí prohlídka hvězdárny, zajímavé experimenty pro malé fyziky
13:00 - 18:00
Ve velkém sále DDM Delta promítání pořadů pardubické hvězdárny:
13:00 "Tajemná zatmění"
14:00 "Turecko v záři i ve stínu"
15:00 "Kometa století"
16:00 "Za černým Sluncem do Ruské velkozemě"
17:00 "Tajemná zatmění"
Na hvězdárně (v kopuli a na terase) pozorování Slunce, Venuše, později Jupiteru, Měsíce, Marsu a dalších objektů; za špatného počasí prohlídka hvězdárny
19:00 - 21:00
Ve velkém sále DDM Delta přednáška "Klimatické změny a člověk", lektor Martin Slezák (člen Astronomické společnosti Pardubice) nastíní mimo jiné podstatu současného trendu tzv. "globálního oteplování"
Po přednášce v případě jasného počasí pozorování noční oblohy (v kopuli a na terase hvězdárny)
Hvězdárna se nachází v pardubické čtvrti Dukla v ulici Gorkého v nejvyšších patrech DDM Delta, č.p. 2658. Další informace a kontakty naleznete na webu pardubické hvězdáry www.astropardubice.cz. Případné dotazy Vám zodpoví vedoucí pardubické hvězdárny Petr Komárek na tel. 466 310 563, příp. GSM 603 165 366.
Videoupoutávky na některé pořady pardubické hvězdárny
Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.