logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Zemětřesení v Chile Evropskou jižní observatoř neohrozilo 2010.03.02 15:39

Paranal - foto ESO V sobotu 27. února 2010 v 7:34 našeho času zasáhlo střední Chile zemětřesní o síle 8,8 stupňů. Epicentrum leželo 115 kilometrů severovýchodně od města Concepción a 325 km jihozápadně od hlavního města Santiago. Zemětřesení v zemi způsobilo oběti na životech, zranění a velké škody.

Evropské jižní observatoři, která má v Chile špičkovou astronomickou techniku a řadu zaměstnanců, se naštěstí škody vyhnuly. Nebyla hlášena ani žádná zranění nebo dokonce úmrtí pracovníku ESO. Komunikace a tok informací je ale složitý, protože v zemi dochází k výpadkům proudu a počítačových sítí. ESO vyzývá všechny astronomy, kteří měli do Chile přiletět pozorovat oblohu, aby své cesty odložili. Všechny lety do nebo ze Santiaga jsou v současné době zrušeny nebo odkloněny. Informace o pozorovacích programech budou poskytnuty později.

Navzdory tomu, že šlo o 7. nejsilnější zemětřesení na světě v historii, observatoře ESO neutrpěly žádnou škodu. Je to částečně zásluhou toho, že budovy byly stavěny tak, aby zemětřesení odolaly a částečně proto, že epicentrum bylo přeci jen dost vzdáleno. Na observatoři La Silla byla přerušena dodávka proudu a způsobila výpadek pozorování jen asi na 10 minut. Zbytek noci byly přístroje zásobovány záložním generátorem. Ostatních observatoří a zařízení - Paranal, APEX a ALMA se zemětřesení nedotklo vůbec.

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 4504x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce