logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Záznam online přenosu startu raketoplánu Discovery STS-131 2010.04.05 11:10

launch.jpg Kosmický letoun Discovery se se sedmi astronauty vydal k Mezinárodní kosmické stanici na Velikonoční pondělí ve 12:21 SELČ, náš přenos zde začal v 11:30.

12:35 Ještě před zážehem motorů čeká posádku raketoplánu fotografování externí nádrže, zda na některém místě nechybí izolace, jejíž odpadávání při startu zapříčinilo zkázu raketoplánu Columbia. Náš přenos tímto končí, děkujeme za pozornost.

12:29 Právě došlo k vypnutí hlavních motorů a odhození externí nádrže. Raketoplán je na suborbitální dráze a za asi 30 minut ho čeká další zážeh motorů, který zvýší jeho rychlost a Discovery se ocitne na oběžné dráze. Nyní se nachází ve výšce více než 100 km a letí rychlostí skoro 8 km/s.

12:28 Raketoplán se otáčí o 180 stupňů na "břicho" kvůli rádiové komunikaci přes síť geostacionárních satelitů.

12:25 tank.jpg Kamera, umístěná na externí nádrži raketoplánu, nám poskytuje nádherné záběry orbitálního úsvitu. Primárně má tato kamera kontrolovat, zda z nádrže neodpadává pěnová izolace.

12:23 Od startující sestavy byly odhozeny pomocné motory SRB, raketoplán stoupá na oběžnou dráhu poháněn svými třemi hlavními motory SSME, které byly zažehnuty 6 vteřin před startem. SSME jsou použity pouze při startu a palivo čerpají z oranžové externí nádrže.

12:22 "Discovery, plný výkon!", informoval posádku o činnosti hlavních motorů spojař Rick Sturckow.

launch2.jpg 12:21 Zážeh hlavních motorů, o 6 vteřin později zážeh pomocných raket SRB a START! Discovery opustil rampu a řízení letu převzalo středisko v Houstonu.

12:19 Odvětrávací "čepička" z vrcholku externí nádrže je taktéž odsouvána, raketoplán je usazen ke spodní části startovací rampy pyrotechnickými šrouby, které budou při startu odpáleny a letoun uvolněn.

12:15 Všechny palivové články pracují dobře, elektrická porucha na jednom z nich překážkou nebude.

12:14 Probíhají poslední minuty před startem. Od kokpitu letounu je odsouváno rameno startovací rampy, kterým do kokpitu nastupovala posádka před nějakými třemi hodinami.

12:12 "Raketoplán je v pořádku, počasí je dobré. Hodně štěstí a šťastnou cestu!", sdělil posádce letový ředitel Pete Nickolenko.

12:10 Probíhá závěrečné hlasování...

12:08 Zanedlouho proběhne v řídících střediscích hlasování, zda povolit či nepovolit start. Zatím nic nesvědčí o odkladu. Nad mysem Canaveral právě přelétá stanice ISS, jejíž posádka bude dnes také sledovat start raketoplánu Discovery.

12:03 Nevyskytly se žádné technické potíže, dříve zmíněný problém s palivovým článkem 2 dnešní start neohrozí. Discovery se ale nevyhne bezpečnostní prověrce tohoto přístroje před svou další misí.

12:00 Armáda, poskytující podporu při sledování a zaměřování těles, startujících z mysu Canaveral, hlásila problém se svými přístroji, vše je ale v pořádku, startu nehrozí odklad.

11:49 Počasí na Floridě musí být při startu dobré především pro případ, že by bylo nutné nouzové přistání krátce po startu. Astronaut Chris Ferguson brázdí nebe nad přistávací dráhou v letounu, který napodobuje charakteristiky raketoplánu a monitoruje počasí. Je hlášena mlha v okolí přistávací dráhy, která však zatím nemá dopad na viditelnost. Obloha je jasná.

11:44 Technické problémy s palivovým článkem číslo 2 byly úspěšně odstraněny a po technické stránce startu nic nestojí v cestě.

11:40 chan2large.jpg Na východním pobřeží USA je o 6 hodin méně než ve střední Evropě, takže raketoplán je na startovací rampě ponořen do tmy před úsvitem. Počasí dává 80procentní šanci dobrých podmínek, jedinou možnou překážkou by mohly být mraky nebo mlha, tvořící se při úsvitu.

11:33 Oficiální odpočet ke startu se naposledy zastavil v čase T-9 minut, obnoven bude ve 12:12. Tato přestávka poslouží odpovědným místům ke zhodnocení situace.

11:30 Vítejte u online přenosu velikonočního startu raketoplánu Discovery. Posádka je usazena v kokpitu, poklop je uzavřen a technici už opustili rampu, vše zatím probíhá dobře. Slibně stále vypadá i počasí.

Doporučené odkazy:

Zdroj videozáznamu:
www.youtube.com

  Straka Vít   Zobrazeno: 9431x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce