logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Expedice 2010: Dotkni se hvězd 2010.04.06 07:00

Dotkni se hvězd... Je teplý letní večer, asi dvě hodiny po západu slunce. Pod jasnou a hvězdami prozářenou oblohou se otevírá kopule hvězdárny. Dalekohled se mezitím sám automaticky nastavuje na souřadnice, které před chvíli do počítače zadal mladý astronom. Stejně jako minulou noc se chystá fotografovat galaxii ve Velké medvědici. Na včerejším snímku je totiž neidentifikovaný objekt. Rychle prohlídne právě pořízený snímek, na kterém ho ale nezajímají úchvatné detaily v galaxii, ale slabá hvězdička. Od včerejší noci se mírně posunula. Zdá se taky trochu rozmazaná — není pochyb — je to kometa! Rychlý výpočet její dráhy odhalí… PROBOHA! Srazí se ze Zemí!

labut.jpg Láká tě tahle představa typické noci astronoma? Tak se podívej na film Drtivý dopad. Chceš se dovědět jak to pod oblohou skutečně chodí? Tak přijeď na Astronomickou expedici do Úpice na hvězdárnu.

Naučíš se, jak se vyznat na obloze i v hvězdných mapách. Jak rozlišit Malý vůz od Velkého. Jak najít galaxii v Andromedě. Jak zakreslovat mlhoviny, hvězdokupy, planety, krátery na Měsíci i sluneční skvrny. Vyzkoušíš si, jak se pozorují meteory. Jak se obloha fotografuje. Jak se pozorují proměnné hvězdy a jak své pozorování zpracovat, abys získal světelnou křivku. Zkusíš najít planetku stejně jako první objevitelé před 200 lety. Poslechneš si vesmír na rádiových vlnách.

Asi neobjevíš kometu, kterou by po tobě pojmenovali. Ale dozvíš se, co znamená slovo scintilace. V maratonu přednášek kurzu astronomie se od zkušených astronomů dovíš vše potřebné. Od zvaných přednášejících - předních českých astrofyziků - pak i to, na co ses vždy bál zeptat. Seznámíš se s rozličnými meteorologickými jevy a naučíš se sám odhadovat vývoj počasí. Stranou nezůstanou ani oblíbené pokusy z fyziky.

1.jpg V neposlední řadě se seznámíš se spoustou zajímavých lidí z celé republiky a poznáš malebné prostředí podkrkonoší. Až se budeš po dvou týdnech s úzkostí vracet domů, budeš vědět jak se dívat na vesmír, ve kterém žiješ, abys v něm objevil dosud skryté zákoutí.

Zajímá tě víc? Tak čekni stránky expedice.astronomie.cz.

  Rybář Martin   Zobrazeno: 5697x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce