Na konci objekt explodoval a rozpadl se na několik kusů, které měly oranžovou barvu. Celý úkaz trval asi 10 až 15 sekund a viděli jej lidé hlavně ze států Wisconsin, Iowa, Illinois, Minnesota a Missouri. Většina mluvila o oslnivě zelené ohnivé kouli, která letěla od západu na východ, někteří později zaznamenali i poměrně dlouho trvající zvuk, připomínající hřmění. Pár pozorovatelů dokonce uvádí, že se země otřásla jako při zemětřesení.
Bolid byl zachycen několika kamerami. Například zástupce šerifa Tim Beckman jej
nafilmoval v obci Elma, ve státě Iowa. Další zdařilý
záznam pořídila webová
kamera, umístěná na střeše budovy univerzity v městě Madison. Z něj pochází snímek, který si můžete prohlédnout v záhlaví článku a na kterém je vidět mohutná exploze, ozařující mimo jiné dvě kondenzační stopy od letadel.
Ačkoli se to nezdá, Země se setkává s tělesy podobných rozměrů poměrně často.
Podle statistiky je to více než 10x do měsíce, ale většinou to není pozorováno,
protože se tak stává nad oceány nebo neobydlenými částmi pevniny. Bill Cooke z
Meteoroid Environment
Office (Úřadu na výzkum meteoroidů) při NASA odhadl, že počáteční hmotnost
objektu mohla být kolem 1 260 kg. Jak velký výbuch může takové
těleso v atmosféře způsobit? Podle předběžného vyhodnocení infrazvukových měření se odhaduje, že byl srovnatelný s explozí 20 tun trhaviny TNT.
Do oblasti předpokládaného dopadu v jihozápadní části státu Wisconsin, zejména do okolí obce Livingston, se okamžitě vydala řada hledačů meteoritů. Jeden z prvních úlomků našli dva chlapci, Christopher a Evan Boudreauxovi, jen 22 hodin po dopadu. Další meteorit zapůjčil vědcům z univerzity v Madisonu farmář, kterému dopadl na střechu domu západně od Dodgeville. Jeho rozměry jsou přibližně 5 x 2 cm a hmotnost 7,5 gramu. Profesionální "lovec meteoritů", Mike Farmer, 17. dubna oznámil, že již bylo nalezeno několik desítek vesměs drobných fragmentů o celkové hmotnosti kolem 750 gramů. Sám jich našel několik a hledání stále pokračuje, takže je velmi pravděpodobné, že budou nalezeny ještě další. Podle předpovědí by mohl mít největší kus hmotnost až 50 - 60 kg.
Nejprve se spekulovalo, zda meteoroid nepatřil k roji gama Virginid, který byl v té době aktivní, ale po zpřesnění údajů se ukázalo, že jeho dráha je odlišná a proto k němu nenáleží. Pravděpodobně se jednalo o těleso, které pocházelo z hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
Použité zdroje:
[1] Spaceweather.com 16.4.2010
[2] Wednesday Night's Meteor
[3] Fireball Wednesday Night 4/14
[4] 2010 04 15 04 UTC meteor
[5]
lunarmeteoritehunters.blogspot.com
Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň |