logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Jedinečná pozorovací kampaň komety 103P/Hartley při jejím mimořádném návratu 2010.04.26 07:20

Logo kampaně CHW Letos na podzim nastane jedinečný návrat periodické komety 103P Hartley, při kterém se kometa přiblíží k Zemi na pouhých 18 miliónů km a stane se tak mimo města pozorovatelná i pouhýma očima. Společnost pro MeziPlanetátní Hmotu (SMPH) při této příležitosti vyhlašuje pozorovací kampaň Czech Hartley Watch (CHW), jejímž cílem je nashromáždit o kometě co nejvíce vizuálních, astrometrických a fotometrických dat. Do tohoto projektu se může zapojit skutečně každý se zájmem o pozorování komety. SMPH zároveň apeluje na všechny hvězdárny, které by se do projektu chtěly zapojit a umožnit tak pozorovatelům ze svého okolí kometu odpozorovat.

Kometa 103P Hartley v roce 1997 Kometa 103P/Hartley je periodická kometa Jupiterovy rodiny, která se vrací ke Slunci přibližně každých 6 a půl roku. Jedná se o docela "novou kometu", neboť její dráha po většinu minulého století neumožňovala pozorovatelům ze Země ji spatřit. Do roku 1947 měla přísluní ve vzdálenosti 2 AU od Slunce a byla tedy slabá a mimo dosah pozorovatelů ze Země (AU = astronomická jednotka; činí přibližně 150 miliónů km). Série přiblížení komety k Jupiteru postupem času změnila její dráhu. Přiblížení v roce 1971 snížilo její vzdálenost v periheliu na 1 AU a kometa se tedy stala více aktivní. Díky tomu ji 15. března roku 1986 objevil Malcolm Hartley pomocí 1.2m U. K. Schmidt Telescope Unit v australské observatoři Siding Spring.

Stávající dráha komety je poměrně stabilní a v příznivějších návratech byla pozorovatelná i binokuláry o jasnosti okolo 8 mag. Letos nás ovšem čeká výjimečná příležitost k pozorování této komety. Geometrie průletu je mimořádně příznivá a kometa se 7 dní před průchodem přísluním přiblíží na vzdálenost 18 mil. km od Země (0.1207 AU). Pozice komety velice nahrává pozorovatelům severní polokoule, odkud bude kometa viditelná od června 2010 až do května 2011 nepřetržitě. V říjnu a listopadu by měla dosáhnout jasnosti 4 - 5 mag a být tedy mimo město viditelná pouhým okem.

Kometu nejprve v srpnu nalezneme v souhvězdí Pegase, ze kterého se bude pomalu pohybovat přes Ještěrku a Andromedu. Koncem září se dostane do Kassiopeji, kde zrychlí pohyb. V říjnu rychle proletí od Persea přes Vozku a na konci měsíce vstoupí do Blíženců (bude tedy nejlépe pozorovatelná v ranních hodinách). V listopadu se pak bude pomalu pohybovat mezi Jednorožcem a Malým psem. Svůj pohyb koncem roku 2010 zakončí v souhvězdí Lodní zádě.

Příznivost tohoto návratu dává jedinečnou možnost k výzkumu této komety. Společnost pro meziplanetární hmotu (kolektivní člen ČAS), zabývající se také kometami, k této příležitosti vyhlásila pozorovací kampaň pojmenovanou Czech Hartley Watch (CHW) v duchu podobné mezinárodní kampaně pořádané při posledním návratu Halleyovy komety. V rámci této kampaně bude probíhat několik pozorovacích projektů pro astronomy amatéry:

  • Vizuální hlídka, pro všechny kdo se nechtějí na kometu jen podívat a chtějí přispět výzkumu.
  • Fotometrie komety; pro zkušené pozorovatele komet, kteří chtějí přispět k rozvoji vizuální fotometrie a zpřesnění hlášených dat.
  • Fotografování komety; pro majitele digitální techniky od fotoaparátů až po digitální CCD kamery, pro fotografické zdokumentování vývoje komety v době její viditelnosti a získání podrobné řady CCD měření jasnosti komety.

Pokud chcete přispět k výzkumu, nebo si jen vyzkoušet vizuální či CCD fotometrii, navštivte stránky projektu http://chw.kommet.cz. V rámci projektu na partnerských pozorovatelnách (hvězdárnách) bude mít kterýkoliv zájemce možnost si kometu odpozorovat, zkusit si odhadnout její jasnost a získat cenné pozorování do mezinárodní databáze shromažďující data z celého světa.

V průběhu roku bude probíhat několik pozorovacích akcí, při nichž proběhne i školení o pozorování komet. Více informací o těchto akcích naleznete rovněž na stránkách projektu, a to na http://chw.kommet.cz/index.php?cnt=workshopy. Další informace budou postupně doplněny.

Seznam partnerů bude na stránkách projektu uveřejněn a postupně aktualizován. Pokud byste chtěli vaši hvězdárnu zapojit do projektu, neváhejte nás kontaktovat na email kaos@kommet.cz pro bližší informace.

O kometě Vás budeme ještě nejednou informovat.

  Černý Jakub   Zobrazeno: 8776x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce