logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Záznam online přenosu přistání lodi Sojuz TMA-17 2010.06.02 04:13

Návratový modul Sojuzu se snáší na padáku do stepi 2. června v 5:25 SELČ přistál v Kazachstánu návratový modul kosmické lodi Sojuz TMA-17, jejíž posádka strávila 6 měsíců na stanici ISS (tvořil ji Oleg Kotov, Soichi Noguchi a Timothy Creamer). Online přenos přistání jste mohli sledovat v tomto článku od 4:30.

5:39 Prostřednictvím NASA TV se snad již brzy podíváme na místo přistání Sojuzu. Náš přenos nyní končí, děkujeme za pozornost.

5:36 Posádka Sojuzu po přistání Členové záchranných týmů nyní otevírají poklop Sojuzu. Kosmonauti s jejich pomocí modul opustí a po lékařské prohlídce a svlečení skafandrů ve stanu, postaveném poblíž místa přitání, opustí step v helikoptérách. Ještě dnes také odletí do Hvězdného městečka.

5:33 NASA TV by měla za asi 15 minut vysílat živé záběry a videozáznamy z místa přistání.

5:30 Ruští letoví kontroloři právě potvrdili úspěšné přistání v 5:25 SELČ (9:25 místního času v Kazachstánu). Sojuz je v dobrém stavu, jen se při přistání převrátil na bok, což se občas stává.

5:23 Minuta do přistání. Pár sekund před ním čeká návratový modul poslední zážeh motorů, který sníží dopadovou rychlost Sojuzu. Vše jde podle plánu.

5:19 ls.jpg Na obrázku můžete vidět plánované místo dnešního přistání. Záchranné týmy v těchto místech již spatřily Sojuz. Do přistání zbývá 5 minut.

5:17 Dva stabilizační padáky jsou po chvíli odhozeny a vystřídá je jeden velký hlavní padák, který pád Sojuzu brzdí až do přistání. V těchto chvílích dochází také k odhození tepelného štítu návratového modulu a vypuštění zbytků paliva manévrovacích motorků.

5:12 Rádiové spojení s lodí Sojuz se chvílemi ztrácí, což je ovšem při návratu normální.

5:09 V těchto chvílích by mělo dojít k otevření prvních dvou stabilizačních padáků. Čekáme na potvrzení.

5:07 Posádka lodi Sojuz právě zažívá největší přetížení.

5:05 Už nyní je ve vzduchu 12 helikoptér záchranných sil, které přistanou ještě před dopadem návratového modulu a jejich posádky se postarají o kosmonauty. Na místě přistání bleskově vyroste stan, ve kterém posádka Sojuzu podstoupí první lékařskou prohlídku.

5:00 Ruští letoví kontroloři potvrdili úspěšné rozdělení tří modulů lodi, což je základní předpoklad bezproblémového přistání. Sojuz za asi minutu vstoupí do zemské atmosféry ve výšce okolo 100 km.

4:56 Vše jde zatím podle plánu, zanedlouho dojde k separaci tří modulů, ze kterých se loď skládá.

4:52 Od Mezinárodní kosmické stanice se loď odpojila před necelými třemi hodinami (ve 2:04 SELČ). Nyní Sojuz po brzdícím manévru klesá do zemské atmosféry, do níž vstoupí za deset minut.

4:48 Oleg Kotov na palubě ISS Posádka Sojuzu strávila na ISS celkem 163 dní. Jejími členy jsou Soichi Noguchi (Japonsko), Timothy Creamer (USA) a Oleg Kotov (Rusko). Kotov dnes ukončil svůj druhý dlouhodobý pobyt na stanici ISS, první absolvoval v roce 2007. Při návratu z něj prožil jako velitel Sojuzu TMA-10 nouzový balistický sestup, při kterém posádka zakusila přetížení až 9 G. Krátce před startem v Sojuzu TMA-17 navštívil Kotov v říjnu 2009 Českou republiku v rámci kongresu asociace ASE.

4:43 Brzdící manévr byl před chvilkou dokončen, trval asi 4 a půl minuty. Sestup lodi Sojuz zpět k Zemi právě začal.

4:34 Sojuz právě zažehnul hlavní motor servisní sekce proti směru letu, tento manévr, řízený počítači lodi, se postará o zpomalení lodi o asi 100 m/s, což stačí k tomu, aby loď za necelou půlhodinu vstoupila do atmosféry. V tomto je přistání lodi Sojuz srovnatelné s přistáním raketoplánu.

4:30 Vítáme vás u přenosu přistání kosmické lodi Sojuz TMA-17. Právě teď zbývá několik málo minut do brzdícího manévru, který loď zpomalí a "pošle domů."

Zdroje a doporučené odkazy:

Zdroje multimédií:

  Straka Vít   Zobrazeno: 5877x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce