logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Saturnův měsíc Daphnis vyfotografován 2010.07.16 09:10

Měsíc Daphnis fotografovaný sondou Cassini 5. 7. 2010 Sonda Cassini pořídila dosud nejlepší snímek Saturnova měsíčku Daphnis. Ale téměř žádné detaily vidět nejsou, na snímku převládá především okolní šedivá barva Saturnových prstenců.

Měsíc byl objeven právě sondou Cassini v roce 2005. Dříve nebylo možno měsíc objevit, protože ze Země je zcela neviditelný. Jeho rozměry jsou pouhých 9x9x6 km. Je tedy šišatý, což je u takto malých objektů běžné. Ani sonda Cassini teď na měsíčku žádné detaily nespatřila

Na měsíci je zajímavá především jeho dráha. Obíhá planetu uvnitř prstence A. Přesněji řečeno v jeho vnější části v tzv. Keelerově mezeře. Ta je široká asi 42 kilometrů. Měsíček Daphnis má skoro přesně kruhovou dráhu, jeho vzdálenost od Saturnu se mění jen o 9 kilometrů. Takže během celého oběhu zůstává uvnitř Keelerovy mezery.

Mezi Saturnovými měsíci, kterých je dnes známo už 62, asi ničím dalším nezaujme. Ani svou velikostí. Přestože je tak malý, nachází se v žebříčku měsíců zhruba uprostřed. Cassini ho vyfotil 5. července a na snímku, kromě oválného tvaru měsíce, zaujmou také zvlněné okraje Keelerovy mezery v prstenci A.

Zdroj: jpl.nasa.gov

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 5516x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce