logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Světový kosmický týden 2010 2010.09.16 07:00

Světový kosmický týden Každoročně od 4. do 10. října 2010 se koná celosvětová oslava kosmonautiky - Světový kosmický týden (World Space Week). Ten vyhlašuje od roku 1999 Organizace spojených národů OSN jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky - vypuštění první umělé družice světa (4. října 1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10. října 1967).

Česká republika se akcí SKT účastní od roku 2002, kdy se koordinace všech národních aktivit ujala Česká kosmická kancelář. Do vzdělávacích a popularizačních aktivit se každoročně v České republice zapojují desítky organizací, hvězdáren, škol i jednotlivců.

Světový kosmický týden ukazuje především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor, plný překvapení a nových možností. Hlavními úkoly Světového kosmického týdne je především celosvětově:

  • Informovat veřejnost o výhodách, které jim přináší kosmický výzkum.
  • Podnítit větší využití kosmu pro udržitelný hospodářský rozvoj.
  • Demonstrovat podporu veřejnosti kosmickým programům.
  • Přivést děti a mládež k zájmu o poznání kosmu a jejich budoucnosti.
  • Podporovat instituce při jejich zapojení do kosmických programů.
  • Starat se o mezinárodní spolupráci v kosmickém výzkumu a vzdělávání.

Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většina z nás ani nevnímá (předpověď počasí, satelitní televizní, rozhlasové a datové přenosy, nové materiály, vědecký výzkum, internet, radiokomunikace, navigace, atd.).

Za několik dní se Praha stane celosvětovým centrem kosmonautiky. Do Kongresového centra se sjede téměř 2.000 předních odborníků na kosmonautiku z desítek států světa. V průběhu 61. mezinárodního astronautického kongresu IAC 2010 zde budou pod mottem "Space for Human Benefit and exploration" diskutovány všechny nejvýznamnější otázky současné kosmonautiky.

Bližší informace o kongresu IAC 2010, který proběhne v termínu 27. září až 1. října 2010, najdete na webových stránkách www.iac2010.cz.

Česká kosmická kancelář je, spolu s Mezinárodní astronautickou federací IAF, hlavním organizátorem tohoto kongresu. Mezinárodní astronautický kongres IAC 2010 bude i největším českým příspěvkem do programu Světového kosmického týdne 2010 v České republice.

Vesmír pro nás do budoucna může být štědrým zdrojem poznání, ale i místem pro lidskou expanzi a naší novou existenci. Věříme, že i letos se najde dostatek nadšených popularizátorů kosmonautiky a zkoumání vesmíru, kteří se do akcí u příležitosti WSW 2010 zapojí. Proto vyzýváme všechny organizátory takovýchto akcí, kteří se chtějí zapojit do programu Světového kosmického týdne, o zaslání informací o jimi připravovaných akcích, které se uskuteční (budou probíhat nebo budou zahájeny) v termínu od 1. října 2010 do 15. října 2010.

V případě, že nepřipravujete žádný program, podpořte, prosím, myšlenku Světového kosmického týdne účastí na některé nabízené akci.

S ohledem na větší popularizaci kosmonautiky budou do přehledu zařazeny všechny akce konané (nebo zahájené) v termínu od 1. října 2010 do 15. října 2010. V případě, že nepřipravujete žádný program, podpořte myšlenku Světového kosmického týdne účastí na některé nabízené akci. Na spolupráci se těší Česká kosmická kancelář (www.czechspace.cz).

Na spolupráci se těší

Milan Halousek,
vedoucí Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
halousek@czechspace.cz, tel. 602 153 564
http://www.czechspace.cz/vzdelavani

Informace:
[1] Česká kosmická kancelář
[2] Světový kosmický týden v ČR
[3] Oficiální stránky World Space Week
[4] Logo WSW

  Halousek Milan   Zobrazeno: 3759x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce