logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Několik bolidů nad jihem USA 2010.09.27 06:40

Záznam jednoho z bolidů Bolid jasný téměř jako Měsíc v úplňku spatřila řada lidí z amerických států Nové Mexiko a Texas. Stalo se tak 21. září 2010 kolem 21:01 místního času, tj. 22. září 2010 ve 03:01 UT. Průlet zachytilo několik celooblohových kamer, mezi nimi i jedna, pracující v blízkosti města Santa Fe. Záznam z ní si můžete pustit kliknutím na odkaz.

Z videa z něj dobře patrné, že meteor nejprve pomalu zjasňoval, pak prolétl v těsné blízkosti Měsíce, několikrát na krátký okamžik výrazně zjasnil a na konci své dráhy se rozpadl na několik částí. Letěl směrem od JJV na SSZ a byl mimořádně pomalý, dal se na obloze pozorovat déle než 20 sekund. První odhady hovoří o jasnosti -11 mag a podle některých zpráv byly po jeho průletu zaznamenány i zvukové efekty.

Poté, co proletěl nad Novým Mexikem, pokračoval do západní části Texasu, odkud byl také hlášen mnoha lidmi. Například Matthew Byrd jej pozoroval se svou ženou z města Amarillo a přibližně 7-8 minut po jeho pohasnutí spatřili další jasný meteor, který letěl ve stejném směru. Popsali jej jako "jasně bílý s odletujícími bílými jiskrami". Zhruba po hodině a půl, ve 04:36 UT byl nad Texasem spatřen další bolid. Tentokrát byl podstatně rychlejší, trval jen 1,5 sekundy a jeho jasnost byla kolem -6 mag.

Na stránce http://www.elpasoallsky.blogspot.com/ je uvedeno, že všem zde zmíněným událostem předcházely ještě dva podobné úkazy, které byly pozorovány téměř současně ve střední části Nového Mexika. Podle autora měly všechny jevy podobnou dráhu a nabízí možnost, že by mohly souviset s těsným průletem nejmenované planetky kolem Země ve dnech 8. a 9. září.

Použité zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň

  Kalaš Václav   Zobrazeno: 4612x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce