logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Přednáška Plynní a ledoví obři 2010.11.19 14:10

Neptun na snímku ze sondy Voyager Daleko ve Sluneční soustavě se nacházejí světy, které jsou zcela odlišné než planety ve vnitřní části Sluneční soustavy. Jsou to obrovské, plynné planety bez pevného povrchu - plynní a ledoví obři. Ačkoliv se nacházejí na periferii Sluneční soustavy, ovlivnili její podobu a vývoj zcela zásadním způsobem.

Na první pohled jsou si planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun velice podobné. U všech nalezneme nesmírně dynamické atmosféry, silná magnetická pole či prstence. Pokud však začneme jednotlivé planety porovnávat o něco důkladněji, nečekaně zjistíme, že se v mnoha ohledech výrazně liší. Zatímco Jupiter a Saturn studují astronomové od samotného počátku teleskopické astronomie, Uran a Neptun po dlouhou dobu halila rouška tajemství, kterou se podařilo poodkrýt teprve až koncem osmdesátých let minulého století.

S plynnými i ledovými obry naší Sluneční soustavy se můžete důvěrně seznámit na přednášce Mgr. Jana Píšaly z Hvězdárny a planetária v Brně. Získáte jejich celistvý obraz z pohledu současnosti i minulosti.

Uvádíme v úterý 23. listopadu 2010 od 19:00 hodin v sále Hvězdárny a planetária na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích. Přednáška bude doplněna velkoplošnou datovou projekcí. Mimořádně je vstupné hrazeno z grantu Ministerstva kultury pro Sdružení hvězdáren a planetárií.

Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice
Tel. 386 352 044
www.hvezdarnaCB.cz

  Tichý Miloš   Zobrazeno: 4654x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce