Jak bývá u nás zvykem, kostel je osvětlen. A to ne nijak minimalisticky. V létě se mi na místě podařilo pořídit nejen mnoho krásných fotografií přírody, pohledů do krajiny, ale také nešetrnost osvětlení jak k noční obloze, tak zejména k noční přírodě. Na podobné případy jsme už u nás docela zvyklí, ale přecejen zde se to nachází přímo v centru jedinečné přírodní památky. A tak jsem si řekl, že by bylo dobré s tím něco udělat.
Proto jsem si našel, kdo je zprávcem přírodní památky. Tím je ze zákona krajský úřad, v tomto případě Moravskoslezského kraje. Když to velmi zkrátím, tak v obsahu odpovědi bylo, že předmětem ochrany je zde zejména geologická lokalita a že výzkum prováděný zde v roce 2005 nějaké ohrožení fauny nezmiňuje. KÚ sice není příslušný toto řešit, ale do budoucna to vnímá jako problém. Dále cituji: "Na Váš dotaz sdělujeme, že vlastníkem osvětlení je Město Bruntál. Jak je zřejmé z Vašeho dopisu, jako amatérský astronom se způsoby osvětlení staveb v krajině souvislosti s růstem tzv. světelného smogu podrobně zabýváte. Doporučujeme, abyste se svými návrhy obrátil na vlastníka osvětlení. Pokud bude krajský úřad vyzván k účasti či vyjádření v této věci, nepochybně podpoří Váš návrh na časové omezení osvitu kostela."
Obrátil jsem se tedy na MěÚ Bruntál a předložil jsem možné varianty řešení:
-
Varianta ekonomicky výhodná - zachování současného osvětlení s vypínáním např. od 23 do 5 hod. Tato varianta si žádá jen dokoupení spínacích hodin v řádu stovek korun, je zde i velká ekonomická návratnost v podobě uspořené energie. Hmyz dostane 6 hodin pauzu a v tak pozdních nočních hodinách je minimum lidí, kteří kostel navštíví, či vidí z dálky.
- Redukce sv. zdrojů - varianta č. 1, avšak zůstane zapnuto slabé osvětlení hodin či zvonice. To zachová Uhlířský vrch jako významný orientační bod v krajině.
- Výměna sv. zdrojů - zachování současných svítidel, avšak výměna za nízkotlaké sodíkové výbojky, případně vysokotlaké. Ty obsahují méně modré složky, nízkotlaká pak vůbec, tudíž méně lákají hmyz. Otázkou je, zda budou současné reflektory toto umožňovat.
- Kompletní výměna - znamenala by kompletní výměnu svítidel za taková, která nebudou obsahovat modrou složku (nízkotlaké sodíkové výbojky, nebo červené LED) a nebudou mít žádný světelný přesah přes okraje budovy, ideálně osvětleno shora dolů (umístění pod římsy, okapy).
K návrhům jsem také připojil fotografie a odeslal také další materiály týkající se světelného znečištění.
Dostalo se mi odpovědi, že kostel byl osvětlen z veřejné sbírky v roce 2004, osvětlení bylo realizováno v řádném stavebním řízení, a že dokonce zástupci památkové "považovali a stále považují osvětlení kostela za nedostatečné, přičemž navrhují posílit osvětlení věže, střechy i lomu". Přesto byl můj návrh předložen k projednání radě města Bruntálu.
Nyní, po projednání radou, mohu konečně s potěšením oznámit, že rada města scválila ve svém usnesení omezení provozu osvětlení kostela na Uhlířském vrchu. Nyní bude vypínáno mezi 0:30 - 5:00 a to celoročně. Samozřejmě není to ideální a dokonalé, nicméně je to krok vpřed a příklad vhodný následování! Radě města a dalším pracovníkům, kteří se na rozhodnutí podíleli DĚKUJI! |