logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Orion nad Českým středohořím
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Fotogalerie: Bezpečný lov jedovatého Štíra 2011.05.13 15:00

Koukněte, tam je Antares! Foto: Martin Gembec.Nezadržitelný příchod léta nám nabízí zejména v ranních hodinách možnost spatřit krásná letní souhvězdí. A mezi nimi už zabírá své nezaměnitelné místo elegantní Štír. Jak jsme avizovali v nedávném článku, máte-li nějakou fotku Štíra a jeho jedovatého bodce, rádi ji zveřejníme. Zasílat můžete jak současné fotografie pořízené za vlažného květnového rána, tak i staršího data například z vašich návštěv jižnějších krajů. Všem autorům fotografií děkujeme.

Aktualizováno: 2. června 2011, 21:14 SELČ.

Nejlepší období pro pozorování Štíra je v tomto roce v první dekádě jarních a letních měsíců, kdy Měsíc teprve spěje k úplňku. V červenci a srpnu již bude výhodnější pozorovat v druhé půli měsíce zvečera. Fotografie jsou řazeny vzestupně podle data zaslání do redakce. Máte také nějaké? Posílejte je na e-mailovou adresu info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte připsat své jméno a příjmení, místo a čas pozorování a příp. technické informace či okolnosti pořízení fotografie. Zdařilé snímky můžete též zaslat do ČAM.

Fotogalerie čtenářů

Foto: Pavel Štys Jméno: Pavel Štys
Místo: San Pedro de Atacama (Chile)
Datum: 14. dubna 2010
Poznámka: Fotografováno během expedice AstroChile 2010 na Astro Lodge v San Pedru de Atacama v Chile. Fotoaparát Nikon D70 s objektivem 20/2,8@4, 15x240s na ISO800, GS montáž na pilíři, zpracováno v Irisu, ořez. Centrum Galaxie nám téměř kulminovalo nad hlavou, zodiakální světlo způsobovalo světelné znečištění a s Galaxií tvořilo gigantické písmeno X. Jižní kříž, Uhelný pytel, Magellanova oblaka... Nádhera.
Foto: Pavel Pech Jméno: Pavel Pech
Místo: Sal Rei, Boa Vista (Kapverdy)
Datum: 8. září 2009
Poznámka: Foceno přes Canon 1000D, půjčený objektiv neznamého typu a druhu, opřeno o městskou zídku a krytku objektivu (místo stativu), ručně nacvakáno pár JPG expozic (podle EXIFu: 10 vteřin na expozici, F/3.5, ISO1600) a složeno v DSS. Foceno uprostřed města jako pokus a na památku návštěvy Boa Visty. Filtr žádný, zpracování minimální.
Štír nad Egyptem. Foto: Pavel Ondráček. Jméno: Pavel Ondráček
Místo: Marsha Alam (Egypt)
Datum: 27. června 2010
Poznámka: Zdravím všechny milovníky hvězdné oblohy! Foceno je to obyčejným kompaktem Panasonic DMC LZ5 položeným na obrubník a program hvězdná obloha. Při horním okraji je Antares.
Foto: Pavel Spurný. Jméno: Pavel Spurný
Místo: Kunžak
Datum: 7. května 2011
Poznámka: Na dolní části obrázku je Štír. Je tam docela pěkně nejen "bodec", ale dá se najít i výrazně nižší Kappa Sco. Pořízeno DF Canon EOS550D+FE Sigma 2.8/4.5mm, expozice 30 s při 1600 ASA. Lokalita leží 49.108° severní šířky, takže téměř 1 stupeň "náskok" před Prahou.
Obloha kolem Štíra s popisky. Foto: Martin Gembec. Tam je bodec Štíra! Foto: Martin Gembec. Jméno: Martin Gembec
Místo: Javorník (jižně od Kořenova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš)
Datum: 10. května 2011
Poznámka: Na snímku tříminutovou expozicí (viz níže) jsou hvězdy bodové díky pohonu montáže. Poté byla pořízena 40 sekundová expozice krajiny a oba snímky byly vhodně proloženy, aby vše zůstalo tak klidné, jak to zdánlivě vnímáme při pohledu na nebe. Na snímku vlevo můžete zobrazit velký obrázek s popisky. Použit byl Canon 30D na montáži GSO s pohonem i bez pohonu, bez filtrů, ISO1600, objektiv Canon 17-85mm@24mm f5,6. Obloha od výšky 10° byla v podstatě nezakalená a pouze slabě světelně znečištěná, jak je v našich končinách zvykem. Více v článku.

Další snímky

[1], [Z Chorvatska 1 (2010)], [Z Chorvatska 2 (2010)]

Střed Mléčné dráhy s celým souhvězdím Štíra a strukturami temných mlhovin. Foto: Petr Horálek. Jméno: Petr Horálek
Místo: Rarotonga, západní pobřeží (Cookovy ostrovy)
Datum: 3. července 2010
Poznámka: Snímek pořízen přes fotoaparát CANON EOS 450D a základním objektivem s 30-ti sekundovou expozicí, citlovost ISO 1600. Obloha nad jižním Pacifikem byla tak neuvěřitelně tmavá, že mraky, které se zrovna netáhly nad osvětlenými hotely, byly poznat jen jako temné "díry" v bohaté hvězdné obloze. Často si člověk, neznalý jižních objektů, mrak zaměnil za nehybnou temnou mlhovinu. Zodiakální světlo přecházelo přes celou oblohu. Na snímku je patrný střed Mléčné dráhy s okolím bodce Štíra. Více v článku.

Další snímky

[Jižní Kříž]

Související:
[1] Hon na bodec Štíra (Petr Horálek)
[1] Ranní Štír a planety (Martin Gembec)
[3] VII. expedice SAROS (2): První dny příjemných ran (Petr Horálek)
[4] Ze srdce Evropy až pod Jižní kříž (Marcel Bělík)
[5] Předchozí fotogalerie na Astro.cz

  Horálek Petr   Zobrazeno: 7061x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce