Krásné přírodní divadlo mohli sledovat obyvatelé jihozápadní části Kanady
a severozápadních států USA v noci ze 13. na 14. května 2011.
Největší šanci měli lidé na jihu kanadských provincií Britská Kolumbie a Alberta nebo v severních částech amerických států Washington, Idaho a Montana. Oblohou proletěl mimořádně jasný meteor, jehož jasnost většina svědků přirovnávala ke svitu Měsíce. Někteří tvrdili, že byl ještě jasnější a jeden pozorovatel zřejmě pod vlivem nezvyklého zážitku dokonce tvrdil, že objekt svým jasem překonal Slunce. To je však samozřejmě přehnané, i když prý ve městě Coeur d'Alene (stát Idaho) přelet bolidu způsobil na několik minut zhasnutí veřejného osvětlení. |
V hlášeních se často objevuje zelená či modrozelená barva, ale můžeme v nich najít i jasně bílou a z kanadského města Cochrane byl prý vidět červený záblesk. Další zprávy udávají, že na konci světelné dráhy byly minimálně dva záblesky, spíše se však jednalo o dvě série záblesků a nejsilnější byl ten poslední. Několik svědků tvrdilo, že zhruba minutu poté, co meteor pohasl, byl slyšet rachot či dunění, připomínající vzdálenou bouři.
Čas přeletu je udáván nejčastěji v rozpětí od 1:08 do 1:20 místního času,
případně o hodinu více, pokud byl použit letní čas. Nejpřesnější údaje poskytl
koordinátor kanadského zpravodajského centra pro bolidy Alan R. Hildebrand.
Podle jeho informací k přeletu došlo v čase mezi 8:18:44 až 8:18:49 UT,
z čehož vyplývá, že bolid byl viditelný minimálně 5 sekund. Dokládá to i video, pořízené kamerou ze střechy školní budovy College of the Rockies v kanadském městě Cranbrook. Vypadá to, že explozemi bylo sice těleso rozděleno na menší kusy, ale pravděpodobně část hmoty pronikla zemskou atmosférou a dopadla až na povrch.
Výpočty ukazují, že počáteční hmotnost objektu byla 100 až 200 kg
a vstoupil do atmosféry rychlostí 22 km/s. Viditelný začal být ve výšce zhruba 86 km a konec světelné dráhy ležel 18 km nad zemským povrchem. Teoreticky mohlo dopadnout na zem až několik desítek kilogramů materiálu. Byla určena oblast možného dopadu, která leží mezi kanadskými městy Cranbrook a Nelson v blízkosti hranic Kanady a USA. Pátrání po meteoritech však bude ztěžovat velmi členitý terén, ve kterém se vyskytují hornaté oblasti, velké plochy lesů a řada jezer.
Použité zdroje:
•
Montana, Washington, Idaho, Alberta, British Columbia Meteor Detected 13/14 MAY 2011
•
Na Zemi dopadl obří meteorit, natočila ho školní kamera
Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň
|